Do Malborka dociera pomoc dla uchodźców z Ukrainy z różnych krajów europejskich. We wtorek odebrano transport od zaprzyjaźnionych rodzin z Włoch.
– W ubiegłym roku w Muzeum prezentowaliśmy wystawę „Stalag XXB. Historia nieopowiedziana”. Jesienią wystawę odwiedziła rodzina z Włoch, czyli Monika i Ewa Zieni, żona i córka jednego z jeńców przetrzymywanych w tym obozie. Giuseppe Zieni już w latach 80. ub. wieku odwiedzał nasze miasto. Nawiązały się relacje z innymi rodzinami w Malborku, przyjeżdżali do nas często. W momencie wybuchu wojny zwrócili się z zapytaniem, w jaki sposób mogliby pomóc – opowiada Tomasz Drózda z Muzeum Miasta Malborka.
Do Malborka dotarły także dary z Irlandii i z Francji. W Muzeum Miasta Malborka znajduje się obecnie magazyn z rzeczami dla uchodźców.
Malbork zapewnił także opiekę dla ukraińskich dzieci. Najmłodsi mogą spędzać czas w „Stacji Malbork+” przy ul. Sienkiewicza. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
– Celem jest integracja i spotkanie, może za chwilę być nim także aktywizacja. Po pierwszym dniu jestem bardzo zbudowana, przyszło 11 osób, dzisiaj tych dzieci jest coraz więcej i mnie to bardzo, bardzo cieszy – mówi Anna Olkowska-Jacyno z Urzędu Miasta w Malborku.
Punkt dla dzieci w „Stacji Malbork+” jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 12. Opieka jest bezpłatna. Osoby zainteresowane proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny: 55 629 04 04 lub 885 135 005.
Ратуша Мальборка разом із скаутами Мальборка надають невідкладну допомогу дітям з України. Догляд буде відбуватися за адресою „Stacja Malbork +”, що за адресою: вул. Sienkiewicza 39 у Мальборку у другій половині дня. допомога безкоштовна і спрямована на соціальну інтеграцію та допомогу у пошуку місця в місцевій громаді. Прохання до осіб, які зацікавлені у даному догляді, заздалегідь зв’язатися з пані Анною Ольковською-Яцино за тел. 55 629 04 04 або 885 135 005.
Kwidzyńscy harcerze uruchomili w mieście punkt pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Mieści się on w siedzibie hufca przy ul. Warszawskiej 14.
Jak wyjasnia komendant ZHP Andrzej Delewski, nasi sąsiedzi ze Wschodu mogą zaopatrzyć się tam całkowicie bezpłatnie w niezbędne do codziennego życia przedmioty.
– Teraz potrzebujemy szczególnie wiosennych i letnich ubrań, a także środków czystości i wyrobów drogeryjnych. Uchodźcy, którzy do nas przybyli, często zostawili cały swój dorobek na Ukrainie – mówi szef kwidzyńskich harcerzy.
Każdy, kto chciałby oddać w punkcie pomocy przedmioty przydatne uchodźcom, może to uczynić w godzinach otwarcia punktu – od poniedziałku do piątku od godz. 16:00 do 19:00 oraz w soboty od 10:00 do 13:00.
W Nowym Dworze Gdańskim zostanie przebudowana jezdnia przy ul. Krasińskiego. Jest to – jak podkreśla wiceburmistrz Rafał Kubacki – pierwsza wiosenna inwestycja drogowa w mieście.
– Przebudowany zostanie odcinek długości około 130 metrów. Prace zostaną zakończone do maja. Całość drogi zostanie wykonana do wakacji – mówi samorządowiec.
Koszt pierwszego etapu prac wyniesie ponad 280 tys. zł. W ramach inwestycji zostanie m.in. wykonana nawierzchnia jezdni z betonu asfaltowego, przebudowane zjazdy i skrzyżowania oraz utwardzone pobocza.
Filip Jędruch/ Witold Chrzanowski/raf