Malbork odzyskał parking po drugiej stronie Nogatu. Atrakcyjna działka z widokiem na zamek kosztowała blisko 2,5 miliona złotych, ale jej zagospodarowanie blokował poprzedni dzierżawca.
W 2018 roku miasto skorzystało z prawa pierwokupu. – Dzierżawca parkingu uznawał, że ma prawo do dalszej dzierżawy, my nie zgadzaliśmy się z nim. Sprawa trafiła do sądu. Wygraliśmy sprawę w pierwszej i drugiej instancji, więc nastąpiło przekazanie parkingu. W tej chwili jesteśmy już pełnoprawnym posiadaczem tego terenu – mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka.
W przyszłym roku miasto planuje wystawić działkę na sprzedaż. Według planu zagospodarowania przestrzennego może tam powstać hotel. W tym roku prawdopodobnie jeszcze będzie tam parking. Trwają ustalenia w sprawie podmiotu, który miałby zająć się jego prowadzeniem.
W Stegnie jeszcze przed wakacjami zostanie przebudowana droga powiatowa przy ulicy Morskiej. Dzięki temu przedsięwzięciu powstanie parking na 51 miejsc, w tym cztery miejsca dla osób niepełnosprawnych oraz 47 miejsc dla samochodów osobowych.
W ramach zadania wykonane zostanie również oznakowanie poziome i pionowe, wybudowany zostanie też chodnik. Całkowity koszt inwestycji ma wynieść 320 tysięcy złotych. Prace powinny zakończyć się do 24 czerwca.
Kolejna atrakcja turystyczna w Malborku – na Skwerze Miast Partnerskich pojawiła się figurka Marianka, czyli maskotki miasta. To już czwarty mały rycerz umieszczony w przestrzeni miejskiej na podobieństwo wrocławskich krasnali.
Kolejna podobizna Marianka ma pojawić się wkrótce przy napisie przestrzennym z nazwą miejscowości. Miasto zapowiada też stworzenie gry miejskiej, w której trzeba będzie szukać małych rycerzy, poznając przy okazji różne części Malborka.
Kmiecin jest tegorocznym beneficjentem programu „Aktywne Sołectwo Pomorskie”. Do leżącej w pobliżu Nowego Dworu Gdańskiego wsi trafiło 10 tysięcy złotych z Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.
Kwota zostanie „dołożona” do zakupu wiat piłkarskich na boisku trawiastym przy osiedlu w Kmiecinie oraz wykonania tablicy opisującej historię wsi.
Aktywne Sołectwo Pomorskie to wyjątkowy konkurs, w którym przyznane dofinansowanie ma służyć poprawie warunków życia mieszkańców wsi. W pięciu dotychczasowych edycjach Aktywnego Sołectwa Pomorskiego złożonych zostało łącznie ponad 300 wniosków, na których realizację samorząd województwa przeznaczył ponad 1,4 mln zł.
Filip Jędruch, Witold Chrzanowski/MarWer