150 elektrycznych hulajnóg pojawiło się w przestrzeni miejskiej Malborka. Rozmieszono je w różnych punktach miasta, m.in. na Osiedlu Południe, przy alei Rodła czy na placu Kazimierza Jagiellończyka. By wypożyczyć hulajnogę, należy pobrać odpowiednią aplikację.
To kolejne miasto, w którym pojawiły się w ostatnim czasie jednoślady. Pilotażowo hulajnogi wprowadził także Tczew. Tego typu rozwiązania mają usprawniać przemieszczanie się po mieście, na co Malbork postawił, wprowadzając od początku lipca bezpłatną komunikację autobusową.
Budynek mieszkalny Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Prabutach rośnie w oczach. Trwa dodatkowy nabór wniosków na mieszkania w domu, powstającym przy ul. Obrońców Westerplatte. Dokumenty można składać do 12 sierpnia. Zasiedlenie jest przewidziane na koniec tego roku.
Jak mówi burmistrz Marek Szulc, mieszkania o powierzchni 40-60 metrów kwadratowych są przeznaczone dla osób, które wprawdzie mają źródła stałego utrzymania, ale nie są w stanie zaciągnąć kredytu na zakup własnego lokalu.
Choć mieszkań w nowo budowanym domu będzie zaledwie 12, chętni do własnego „em” nie powinni się zniechęcać – podkreśla burmistrz. Liczba zgłaszanych potrzeb mieszkaniowych przez mieszkańców gminy pozwoli na uruchomienie kolejnych inwestycji budownictwa wielorodzinnego. Samorząd zapowiada, że powstać ma łącznie 60 mieszkań.
Szczegóły dotyczące wniosków znaleźć można na stronie internetowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Prabutach.
Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana” znany jest z wielu działań i inicjatyw, których celem jest ochrona unikalnego ekosystemu tego regionu. Pełni także ważną rolę edukacyjną. Temu ostatniemu zadaniu służy m.in. powstałe w tym miesiącu Centrum Edukacji Ekologicznej.
– Jest to Mierzeja Wiślana i Żuławy w pigułce. Przedstawiamy na dioramach najbardziej charakterystyczne miejsca i mieszkańców tej krainy, są to m.in.: łąka polska, obszary drzewostanu mieszanego, wydmy, samo morze – mówi Wojciech Woch, kierownik parku.
Centrum Edukacji Ekologicznej działa w siedzibie Parku w Stegnie przy ul. Gdańskiej 2 i jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-14:00.
W piątek w Malborku rozpocznie się jeden z najsłynniejszych festiwali kultury średniowiecznej w Europie.
– Przez ostatnie dwa lata odbywał się tylko jarmark, tegoroczna edycja będzie już pełna – zaprasza Iwona Orszulak z Muzeum Zamkowego w Malborku. – Mamy pełny program, będzie nocna inscenizacja i szereg atrakcji wokół zamku. Będą to turnieje rycerskie, pokazy konne, teatry, jarmark także będzie. Dla dzieci zaplanowaliśmy Obóz Wielkiego Mistrza, gdzie będzie można realizować różnego rodzaju zadania – dodaje.
Na najmłodszych będą czekały także warsztaty w specjalnie przygotowanym Grodzie Dziecięcym. Oblężenie Malborka rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli. Więcej informacji można znaleźć na stronie: oblezenie.zamek.malbork.pl.
Filip Jędruch/Witold Chrzanowski/am