W weekend odbędzie się kolejna, XXI edycja żuławskiej imprezy Castle Triathlon Malbork – wyścigu, który rozpoczyna się u podnóża historycznego zamku.
Triathloniści rozpoczną zmagania w rzece Nogat, a następnie pokonają jedną z najszybszych tras kolarskich w Polsce, prowadzącą przez tereny Żuław Wiślanych. Na zakończenie będą mieli do pokonania bieg, którego trasa będzie prowadzić w części przez tereny Muzeum Zamkowego w Malborku. Najdłuższe dystanse do pokonania dotyczą kategorii Iron Man: trzeba będzie przepłynąć 3800 metrów, przejechać 180 kilometrów rowerem i przebiec 42 kilometry.
Gmina Miłoradz prowadzi nabór wniosków o zasiedlenie mieszkań, które zostaną wybudowane jako część Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej pomorskiego oddziału Krajowego Zasobu Nieruchomości.
Powstaną trzy ciągi zabudowy szeregowej z 26 mieszkaniami o powierzchni od 60 do 77 metrów kwadratowych. Oferta jest skierowana do osób, które nie mogą pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu, ale stać je na opłacanie wynajmu. Co ważne, ubiegać się o mieszkanie mogą także także ci, którzy chcą dopiero przeprowadzić się do Miłoradza. Wnioski w formie elektronicznej lub tradycyjnej można składać do końca września.
Prabuckie Stowarzyszenie Kresowiaków przygotowuje się do wrześniowej konferencji „Świat Kresów”. Przy okazji rozpoczęcia roku szkolnego w placówkach oświatowych i kulturalnych pojawiły się dzisiaj plakaty promujące imprezę, która odbędzie się 15 i 16 września w Prabuckim Centrum Kultury i Sportu.
W trakcie wydarzenia wystąpią z wykładami profesorowie Krzesimir Dębski i Stanisław Nicieja oraz ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, którzy będą mówić między innymi o rzezi wołyńskiej i setnej rocznicy przyłączenia Ziemi Wileńskiej do Polski. Andrzej Mosiejczyk, prezes stowarzyszenia, wskazuje, że konferencja, która ma już trzynastoletnią tradycję, cieszy się dużym powodzeniem wśród prabucian, z których większość wywodzi się właśnie z Kresów Wschodnich – przede wszystkim z Wołynia.
Szef kresowian odrzuca zarzuty, że organizowanie konferencji w trakcie wojny rosyjsko-ukraińskiej jest działaniem na rzecz Kremla. – Chodzi tylko o pamięć, nie o zemstę – podkreśla.
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Kraina Dolnego Powiśla” w Dzierzgoniu zachęca mieszkańców powiatu sztumskiego do wzięcia udziału w opracowywaniu Strategii Rozwoju Lokalnego Powiśla na lata 2023-2027.
Patrycja Pskiet, kierownik Lokalnej Grupy Działania w Dzierzgoniu, podkreśla, że do spotkań z mieszkańcami zostało jeszcze trochę czasu. – Odbędą się w każdej z gmin 12 września. Namawiam, żeby poświęcić pozostały czas na zastanowienie się nad tym, co warto zrobić w naszym powiecie przez następne cztery lata. To właśnie od mieszkańców będzie zależało, na jakie działania zostaną przeznaczone środki ze Strategii Rozwoju Lokalnego – mówi.
Pod koniec września będzie wiadomo, jaka kwota została przewidziana na najnowszą strategię z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Poprzednie działanie pochłonęło siedem milionów złotych.
Filip Jędruch, Witold Chrzanowski/MarWer