Znane są już terminy tegorocznych szkoleń w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, które odbędą się w Malborku. Drugi turnus odbędzie się na przełomie lutego i marca, a trzeci zacznie się 8 maja i potrwa prawie miesiąc.
Przy tej okazji Wojskowe Centrum Rekrutacji w Malborku przypomina, że każda osoba zainteresowana tym rodzajem służby, może w celu zapisów odwiedzić placówkę przy Placu 3 Maja 4.
14 stycznia rozpocznie się także kolejna edycja „Trenuj z wojskiem”. W trakcie tej akcji można zapisać się na podstawowe, 8-godzinne, bezpłatne przeszkolenie wojskowe. Prowadzone w jednostkach wojskowych przez wykwalifikowany personel wojskowy.
Już niedługo ferie, na które pracownicy Zamku w Sztumie, oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku, przygotowali ofertę dla dzieci i młodzieży.
W trakcie zajęć odbędą się warsztaty z czterech grup tematycznych:
- Dawne stroje (lekcja dla przedszkolaków) – zajęcia z zabawami i przebieraniem się średniowieczne stroje,
- Prusowie i ich baby (dla przedszkolaków i szkół podstawowych) – zajęcia z warsztatem pracy w glinie,
- Jaćwingowie i ich grody (dla szkół podstawowych) – zajęcia z tworzeniem makiety muzealnej i współpracą w grupach,
- Bohaterowie plebiscytów (dla klas 4-8 szkół podstawowych) – lekcja historyczna wprowadzająca temat plebiscytów terytorialnych roku 1920 i 1921 z zadaniami utrwalającymi wiedzę.
Lekcje odbywać się będą po wcześniejszej rezerwacji we wtorki, środy, czwartki i piątki w godzinach otwarcia muzeum. Zapraszane są grupy do 30 osób. Czas trwania zajęć to 45-90 minut – zależnie od wieku i potrzeb grupy. Koszt zajęć to 5 zł/dziecko, wstęp dla opiekunów jest bezpłatny.
Zajęcia rezerwować można mailowo pod adresem a.skrobisz@zamek.malbork.pl lub telefonicznie pod numerem 506 819 463.
Muzeum Zamkowe w Malborku poszukuje wolontariuszy. Osoby te miałyby stać się częścią zespołu, a zakres ich obowiązków zależy w dużej mierze od nich samych. Placówka liczy na inwencję i energię osób, które się zgłoszą.
– Nie narzucamy tego co wolontariusze mogliby robić, będzie to zależało tak naprawdę od ich chęci i predyspozycji. Jedni mogą lubić prace ogrodnicze, a my mamy wielki Ogród Wielkiego Mistrza, być może będą nam mogli pomóc, doradzić jak go urządzić albo pomóc w jego pielęgnacji. Ktoś inny może nam pomóc w obsłudze zwiedzających, chcemy żeby każdy czuł się dobrze w swojej roli – informuje Iwona Orszulak, kierownik Działu Promocji i Rozwoju w Muzeum.
Wolontariusze i wolontariuszki dostaną specjalne przepustki i będą mogli poznać zamek od zupełnie innej strony. Zgłaszać mogą się osoby w każdym wieku. W tym celu wystarczy wypełnić ankietę dostępną na zamek.malbork.pl.
Kwartalnik Społeczno-Kulturalny Dolnego Powiśla i Żuław „Prowincja” świętuje wydanie jubileuszowego, 50. numeru. Z tej okazji zorganizowano spotkanie z redakcją, które odbędzie się 14 stycznia o godzinie 16 w gospodzie Mały Holender w Żelichowie.
To powrót spotkań wokół wydawnictwa, które zostały wstrzymane ze względu na pandemię. W trakcie promocyjnego wydarzenia będzie można nabyć także inne publikacje związane z Żuławami takie jak „Wspomnienia z delty Wisły 1945-1948”, autorstwa inżyniera Stefana Homana oraz książkę Andrzeja Kasperka „Mój płaski kraj Żuławy”.
Filip Jędruch/Witold Chrzanowski