Od lutego w malborskiej 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego będą stacjonowali holenderscy piloci. Przez dwa miesiące mają realizować wraz z polskimi żołnierzami misję ochrony wschodniej flanki NATO. Pomoże w tym osiem wielozadaniowych myśliwców F-35, które będą wykorzystywane w trakcie patroli.
To kolejny wojskowy kontyngent, który pojawia się na Powiślu w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Od sierpnia do grudnia w okolicy Malborka stacjonowali włoscy piloci.
Lokalna Grupa Działania „Kraina Dolnego Powiśla” w Dzierzgoniu zaprasza mieszkańców gmin powiatu sztumskiego do składania propozycji projektowych do tworzonej właśnie Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027.
W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich, który finansować będzie strategię, na region sztumski zarezerwowano 1,25 mln euro.
Jak informuje Anna Budzich z Lokalnej Grupy Działania, propozycje do strategii można składać do 16 lutego w biurze LGD. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej organizacji krainadolnegopowisla.pl. Ostateczny kształt strategii poznamy w kwietniu tego roku, a jej realizacja zacznie się w 2024 roku.
Malborski oddział położniczo-ginekologiczny wśród najlepszych w Polsce. Według rankingu Fundacji „Rodzić Po Ludzku” porodówka Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku jest na trzecim miejscu jeśli chodzi o województwo pomorskie i w pierwszej dziesiątce ogólnopolskiej.
W zeszłym roku przyjęto na oddział 607 matek, niektóre z nich przyjeżdżały z daleka, na przykład z Koszalina. w rankingu wyróżniono także szpitale z Gdańska i Kartuz.
Zamek w Sztumie, oddział Muzeum Zamkowego w Malborku, włączył się w obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.
Delegacja placówki z kierownikiem Aleksandrem Masłowskim złożyła kwiaty na grobie pochodzącego z Powiśla powstańca Henryka Brochwicz-Donimirskiego. Muzeum upamiętni także inne postaci i wydarzenia związane z powstaniem, w tym patriotyczną manifestację w Postolinie, w którym jeszcze przed narodowym zrywem, w roku 1862, rozdawano po nabożeństwie ulotki z pieśnią „Boże coś Polskę”. Uczestnicy tej akcji, z których jeden wziął rok później udział w Powstaniu, byli ukarani przez władze pruskie grzywną.
Upamiętnienie powstania styczniowego będzie miało na razie charakter wirtualny. Poszczególne wydarzenia i postaci będą pojawiać się na Facebooku sztumskiego zamku. Kierownictwo placówki nie wyklucza jednak zorganizowania jeszcze w tym roku tradycyjnej wystawy w murach powiślańskiej warowni.
Filip Jędruch/Witold Chrzanowski/am