Będą utrudnienia drogowe dla mieszkańców gminy Miłoradz. Wykonawca przebudowy zamknął skrzyżowanie w ciągu drogi krajowej numer 22, prowadzące do Kończewic i Bystrza.
Mieszkańcy muszą korzystać z objazdu pomimo wcześniejszych ustaleń, że skrzyżowanie zostanie zamknięte w październiku. Zmiany w organizacji ruchu będą omawiane na jutrzejszym spotkaniu władz gminy z wykonawcą.
Do połowy sierpnia mieszkańcy Sztumu mogą wziąć udział w internetowej ankiecie, która pozwoli określić zjawisko przemocy domowej w mieście i gminie.
Przygotowana przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej ankieta jest pierwszym działaniem placówki realizowanym w ramach projektu „Wybierz dobrą stronę mocy – idź przez życie bez przemocy”, którego celem jest walka z patologiami w rodzinie. Jak zauważa Teresa Bieniek, wicedyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sztumie, problem ten występuje, niestety, dość często.
– Tylko w lipcu tego roku założyliśmy 12 niebieskich kart związanych przede wszystkim z przemocą fizyczną lub psychiczną wobec dzieci – wskazuje urzędniczka.
Projekt „Wybierz dobrą stronę mocy – idź przez życie bez przemocy”, którego pierwszą część stanowi ankieta, potrwa do końca grudnia. Złożą się na niego pogadanki w szkołach i przedszkolach oraz spotkania z psychologami i policją. We wrześniu zostanie także przeprowadzona ankieta dotycząca przemocy w sztumskich szkołach.
Osoby zainteresowane udziałem w ankiecie mogą uzyskać szczegółowe informacje na jej temat na stronie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sztumie.
W gminie Dzierzgoń trwają zajęcia zorganizowane pod hasłem „Pomorskie z Ukrainą”. W ramach projektu, w którym uczestniczy blisko 30 młodszych i starszych uciekinierów z Ukrainy, odbywają się warsztaty artystyczne, zajęcia terapeutyczne oraz korepetycje, między innymi z matematyki i języka polskiego, a także porady prawne i zdrowotne.
W sierpniu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przewiduje również typowo letnie zajęcia.
– Zorganizujemy cykl wycieczek po naszej gminie z wykwalifikowanym przewodnikiem. Planujemy także wyjazd na Kaszuby i na Mierzeję Wiślaną – zapowiada Marta Budzińska, dyrektor MOPS.
Wszystkie zajęcia są całkowicie bezpłatne. – Zależy nam, aby nasi goście, którzy mają traumatyczne przeżycia, czuli się u nas jak najlepiej – podkreśla dyrektor dzierzgońskiego ośrodka pomocy.
W Malborku można bezpłatnie dojechać na plac zabaw autobusem miejskim. Nowa linia nr 8 kursuje od czwartku 10 sierpnia do końca miesiąca.
Docelowo autobusy mają wozić mieszkańców z dziećmi na Centralny Plac Zabaw w pobliżu Nogatu – nowy teren rekreacyjny przy ulicy Parkowej, który został w czwartek oddany do użytku. Jego przygotowanie kosztowało około 8 milionów złotych.
Filip Jędruch/MarWer