W miejscu pomnika Armii Czerwonej przy ulicy Sikorskiego w Malborku jeszcze w tym roku stanie nowy monument ufundowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Rok temu pomnik radziecki został zburzony.
Procedury trwały długo, bo istniało prawdopodobieństwo, że znajdują się pod nim ludzkie szczątki. Zbadanie ich byłoby bardzo kosztowne. W sprawę zaangażował się Instytut Pamięci Narodowej, który skierował do burmistrza Malborka pismo, deklarując, że wykona te prace oraz umieści tu pomnik upamiętniający ofiary zbrodniczych reżimów.
Nowy monument ma pojawić się do 15 grudnia. Koszty wykonania oraz montażu, mają wynieść poniżej 80 tysięcy złotych. Sprawą, na najbliższej sesji, zajmie się Rada Miasta.
Nowy Staw, w powiecie malborskim, inwestuje w infrastrukturę szkolną. Główną inwestycją jest hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 2.
Sama placówka wraz z przedszkolem, będącym częścią Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, zostanie rozbudowana i przejdzie termomodernizację. Prace związane z ociepleniem mają się zakończyć do wiosny, a hala zostanie oddana do użytku w 2025 roku. Koszt prac to 23 miliony złotych.
Happening Przyjaźni i Integracji zakończy w Dzierzgoniu akcję „Pomorskie z Ukrainą”. Zabawa, jak mówi jej organizatorka,, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Marta Budzińska, odbędzie się 31 sierpnia. Początek o godz. 10:30 przed Urzędem Miejskim.
– Ruszy stamtąd korowód ulicami miasta. Punktem docelowym będzie plac przed Centrum Wsparcia Rodziny, gdzie planowana jest wielogodzinna zabawa i występy artystyczne – zapowiada Budzińska.
Projekt „Pomorskie z Ukrainą” był realizowany w Dzierzgoniu od lutego tego roku. Celem działania, na które samorząd otrzymał ponad 292 tys. zł, było wsparcie uchodźców z Ukrainy, przede wszystkim poprzez aktywizację społeczno-zawodowo-kulturalną.
Program projektu był bardzo bogaty i objął: warsztaty kulinarne, konsultacje prawne, szkołę dla rodziców, spotkania z psychologiem, zajęcia terapeutyczne, korepetycje dla dzieci, kursy przygotowujące do pracy w zawodzie kucharza, sprzedawcy, opiekuna osób starszych, warsztaty artystyczne dla dzieci i dla dorosłych, spotkania z historia oraz naukę języka polskiego.
Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej przygotowuje się do nowego sezonu edukacyjnego. Rycerze są już po wakacyjnej, ale pracowitej przerwie, gdyż w lipcu brali m.in. udział w tradycyjnej rekonstrukcji Bitwy pod Grunwaldem, a następnie w oblężeniu Malborka, i opracowują warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Jak zapowiada członek Bractwa Piotr Ciecierski, zajęcia dotyczące średniowiecznej kultury i życia będą kontynuacją zajęć przedwakacyjnych, co nie znaczy, że nie będzie nowości.
– Poza dotychczasowymi, ale rozszerzonymi, warsztatami łuczniczymi, szermierczymi, mennictwa, medycyny, czy tańca, będą także warsztaty krawiectwa i garncarstwa, a to nie wszystko – mówi Piotr Ciecierski.
Pierwsze zajęcia powinny odbyć się jeszcze we wrześniu. Ich miejscem, jak zawsze będzie zamek w Sztumie, siedziba rycerzy. Szczegóły zajęć będą podawane z wyprzedzeniem na facebooku Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej.
Filip Jędruch/Witold Chrzanowski