Ponad 413 tysięcy złotych wpłynęło do miejskiej kasy w Malborku z wynajmu parkingów sezonowych. Trzy miejsca naprzeciwko Zamku, po drugiej stronie Nogatu, działały od końca kwietnia do 15 października.
Działki przy ulicach Wałowej i Głównej próbowano wcześniej wydzierżawić za ponad milion złotych. Parkingi prowadził prywatny operator, który zainkasował 9 proc. z całego wpływu, który sięgał prawie 455 tysięcy złotych. Jeden z radnych miejskich domaga się ujawnienia miejskiej umowy z operatorem. Przetarg na kolejny rok prowadzenia parkingów sezonowych może zostać ogłoszony już w grudniu.
Muzeum Zamkowe w Malborku wraz z oddziałami w Kwidzynie i Sztumie zapraszają wszystkich miłośników historii na darmowy listopad.
Do końca miesiąca dawne warownie krzyżackie można nie tylko bezpłatnie zwiedzać, ale także korzystać z organizowanych w nich lekcji muzealnych przybliżających kulturę oraz życie ludzi średniowiecza. W Malborku można m.in. zapisać się warsztaty tworzenia mozaiki, warsztaty architektoniczne, a także zapoznać się z muzyką pochodzącą z wieków XIV-XVI.
W Kwidzynie dzieci, młodzież, a także dorośli zapraszani są m.in. na wykłady o zamkach i kościołach Polski północnej w średniowieczu oraz opowieści o mennonitach – dawnych mieszkańcach Doliny Kwidzyńskiej. Atrakcyjnie zapowiadają się także lekcje muzealne w Sztumie, o czym zapewnia ich organizatorka Agnieszka Skrobisz.
– Będzie możliwość zapoznania się z dawnymi strojami ich przymierzenia, nieco starsi będą poznawali historię dawnych mieszkańców tych ziem – Prusów, a na warsztatach dla najstarszych grup będzie możliwość stanięcia w roli średniowiecznego budowniczego i zbudowania – z wiernych replik średniowiecznych cegieł – własnej budowli – mówiła.
Jak informuje Muzeum Zamkowe w Malborku, wstęp do obiektów odbywa się na podstawie darmowych biletów, które są do odbioru w kasach placówek. Lekcje muzealne można rezerwować u osób je prowadzących, których wykaz znajduje się na stronie internetowej Muzeum. Tam także można znaleźć dodatkowe szczegóły.
Akcja darmowy listopad jest organizowana w polskich muzeach przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej zaprasza na kolejne „Spotkania z historią” do sztumskiego zamku. W najbliższą sobotę, 4 listopada, o godz. 9:00 miłośnicy historii usłyszą pasjonującą opowieść o ubiorach członków zakonu krzyżackiego.
W trakcie spotkania, jak informuje członek Bractwa Arkadiusz Dzikowski, rozwiane zostaną stereotypy dotyczące Krzyżaków, pochodzące jeszcze od Sienkiewicza, a dotyczące m.in. właśnie ich ubiorów. Krzyżacy bowiem nie paradowali na co dzień w zbrojach, jak zwykle są przedstawiani.
– Byli przede wszystkim zakonnikami i ubierali się w habity. Zbroje przywdziewali tylko w czasie działań wojennych – opowiada Arkadiusz Dzikowski.
Wstęp na spotkanie jest, jak zawsze, darmowy. Miłośnicy wieków średnich mogą też już czuć się zaproszeni na kolejne „Spotkanie z Historią”, które odbędzie się 18 listopada. Jego tematyka pozostaje na razie niespodzianką.
Trwają zapisy na 33. Bieg Niepodległości w Malborku. 11 listopada dorośli biegacze zmierzą się na dystansie 10 kilometrów, dla młodszych zawodników przygotowano krótsze trasy od 700 do 1700 metrów.
Start i meta będą mieściły się przy Zespole Szkół Technicznych przy placu Gabriela Narutowicza 14. Trasa będzie wiodła ulicami miasta, dorośli pokonają dwie pętle między innymi ulicami: Sportową, Toruńską, Wiosenną, Łąkową i Parkową. W biegu głównym może wziąć udział maksymalnie 150 osób, zarejestrować można się na portalu elektronicznezapisy.pl.
Filip Jędruch/Łukasz Chrzanowski/jk