Cztery domy wielorodzinne zostaną wybudowane w Nowym Stawie. Inwestycja warta prawie 26,5 mln złotych będzie realizowana w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej „KZN Pomorze”. Podpisano już umowę w tej sprawie.
Łącznie powstaną 64 mieszkania na wynajem. Do każdego będzie przypisana komórka lokatorska i miejsce postojowe.
Najem będzie odbywać się na zasadzie wykupu partycypacji, czyli opłaty w wysokości 15 proc. wartości mieszkania. Osiedle przy ulicy Obrońców Westerplatte w Nowym Stawie ma być gotowe w ciągu dwóch lat.
Kolejna edycja programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” będzie realizowana w Malborku. Jego głównym celem jest zapewnienie niepełnosprawnym pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności, funkcjonowaniu w życiu społecznym i poruszaniu się poza miejscem zamieszkania.
W 2024 roku z tej formy wsparcia będzie mogło skorzystać co najmniej 78 mieszkańców Malborka, w tym osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi, a także dzieci do ukończenia 16. roku życia mające orzeczenie o niepełnosprawności.
Wnioski można składać do 24 listopada. Szczegóły są dostępne >>>TUTAJ. Na realizację tej edycji programu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczy w sumie 505 mln złotych.
Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej zaprasza w sobotę, 18 listopada, na kolejne „Spotkania z historią”. Tym razem ich uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądały średniowieczne podróże.
– Świat pod względem transportu wyglądał zupełnie inaczej 100, a co dopiero 600 czy 700 lat temu. Na spotkaniu opowiemy o średniowiecznych środkach transportu, a także o niebezpieczeństwach, jakie czyhały na podróżujących – wskazuje Arkadiusz Dzikowski, członek bractwa.
W trakcie spotkania będzie można dowiedzieć się też, jak żyli mieszkańcy średniowiecznego miasta, jak duży dom mogli wybudować i jak radzili sobie z usuwaniem nieczystości oraz codzienną higieną.
Początek spotkania, które odbędzie się jak zawsze w zamku sztumskim, jest planowany na godzinę 10:00.
Gminny Ośrodek Kultury w Stegnie rozpoczął zapisy na warsztaty bożonarodzeniowe. W trakcie zajęć, które odbędą się w świetlicach wiejskich w Bronowie, Tujsku, Nowotnej i Drewnicy oraz w siedzibie GOK w Stegnie, będzie można nie tylko wykonać szopkę bożonarodzeniową oraz kartki świąteczne, ale także porozmawiać o świątecznych tradycjach.
Harmonogram zajęć znajduje się na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury w Stegnie. Pracownicy GOK zachęcają do jak najszybszego zapisywania się, gdyż liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy potrwają do 24 listopada. Informacje o warsztatach można też uzyskać pod numerem telefonu 797-396-720.
Hanna Brzezińska, Witold Chrzanowski/MarWer