110 osób może stracić pracę w fabryce MM w Kwidzynie. Zakład celulozowo-papierniczy zapowiedział grupowe zwolnienia w związku z likwidacją części produkcji. Jako powody wymieniane są także ceny drewna, które kupowane jest od monopolisty – Lasów Państwowych – i zmniejszone zapotrzebowanie na produkty firmy.
Największy kwidzyński pracodawca zatrudnia 1700 osób. Stanowi część austriackiej grupy, która dwa lata temu kupiła zakłady celulozowo-papiernicze w Kwidzynie za ponad 700 milionów euro.
Strażacy ochotnicy z Kończewic w powiecie malborskim mają nowoczesną kamerę termowizyjną. Sprzęt przekazały firmy, które realizują na terenie gminy prace drogowe.
Wanda Góral, prezes OSP Kończewice, podkreśla, że sprzęt bardzo przyda się strażakom. – Kamera termowizyjna pozwoli na skuteczniejsze i szybsze wykrycie najmniejszego zarzewia ognia. Przyda się też w innych działaniach przeciwpożarowych. To dla nas prezent mikołajkowy, z którego druhowie OSP KSRG z Kończewic bardzo się ucieszyli – zapewnia.
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kończewicach w najbliższym czasie rozpocznie zbiórkę funduszy na zakup nowego wozu.
Gminna Biblioteka Publiczna w Stegnie zaprasza w piątek, 15 grudnia o godzinie 16:00 do sali kinowej przy ulicy Gdańskiej 60 na spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, autorką książek dla dzieci.
Jak podkreśla Bogumiła Stopińska, kierowniczka biblioteki, spotkanie stanowi nagrodę za zajęcie miejsca na podium w ogólnopolskim konkursie na najlepsze spotkanie Klubów Czytających Rodzin zorganizowanym przez Fundację „Cała Polska czyta dzieciom”. – Nakręciłyśmy film o prężnie działającym u nas Klubie Czytających Rodzin. Wysłałyśmy go i… przyszło zwycięstwo – dodaje.
Kierowniczka biblioteki chwali uczestniczki – w klubie dominują panie. Zaznacza jednak, że życzyłaby sobie, żeby panowie wykazywali podobne zainteresowanie lekturą.
Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej zaprasza w sobotę, 16 grudnia na ostatnie w tym roku Spotkanie z Historią przybliżające kulturę i życie ludzi średniowiecza. Spotkanie – jak zawsze – odbędzie się na sztumskim zamku, a rozpocznie się o godzinie 10:00. Tym razem rekonstruktorzy opowiedzą o instrumentach i muzyce w okresie wypraw krzyżowych.
Jak zapewnia Arkadiusz Dzikowski, członek Bractwa, spotkanie nie będzie ograniczone do wykładu. – Będzie także okazja do pogrania na replikach dawnych instrumentów – wskazuje.
Uczestnicy spotkania dowiedzą się też, jakie miejsce mogły zajmować Prusy na kulturalnej mapie średniowiecznej Europy, a także zaznajomią się z informacyjną rolą średniowiecznych pieśni, które w dawnych wiekach pełniły rolę obecnych mediów.
Filip Jędruch, Witold Chrzanowski/MarWer