19 lipca rozpocznie się trzydniowy Festiwal Kultury Średniowiecznej „Oblężenie Malborka 1410”. Organizatorzy spodziewają się nawet 30 tysięcy gości, a gwoździem programu – jak co roku – będzie nocna inscenizacja na Wałach von Plauena.
Turniej łuczniczy i kuszniczy, potyczki rycerskie, wyścigi smoczych łodzi, jarmark rzemiosła i pokaz machin oblężniczych to tylko niektóre atrakcje, jakie będą czekały na odwiedzających podczas Festiwalu Kultury Średniowiecznej „Oblężenie Malborka 1410”. Gęsto zagospodarowane zostaną tereny Międzymurza. Powstanie tam średniowiecza strefa, na której rządzić będą rekonstruktorzy.
– Przyjadą do nas kupcy, rzemieślnicy i rycerze – wyjaśnia Iwona Orszulak, kierownik działu marketingu Muzeum Zamkowego.
DZIAŁANIA EDUKACYJNE I ZWIEDZANIE ZAMKU
Na pewno nie zabraknie działań edukacyjnych, które z roku na rok są coraz bogatsze. – Będzie skryptorium (warsztaty kaligrafii – przyp. red.), mała zbrojownia, będzie można też zobaczyć, jak wyglądał niegdyś średniowieczny warsztat budowlany. To wszystko na Międzymurzu – wymienia Iwona Orszulak.
Muzeum Zamkowe przez cały dzień zaprasza także na zwiedzanie zamku. Wrota będą otwarte od 9:00 do 21:30. Od 19:30, podczas „Nocnego Zwiedzania”, rekonstruktorzy zaprezentują gościom, jak w średniowieczu były zagospodarowane niektóre przestrzenie zamku. Aktorzy będą odgrywali role w poszczególnych pomieszczeniach.
NOCNA INSCENIZACJA OBLĘŻENIA
Punktem kulminacyjnym będzie nocna inscenizacja oblężenia na Wałach von Plauena, która odbędzie się w piątek i sobotę o godzinie 22:00.
– W ten weekend wojska polsko-litewskie starły się pod Grunwaldem z Krzyżakami. Po zwycięskiej bitwie przemieszczą się pod twierdzę w Malborku. Jaki będzie tego finał? Zapraszamy na nocną inscenizację, żeby się przekonać. Jednego dnia obejrzą ją 3 tysiące osób – bo tyle miejsc jest na trybunach – wyjaśnia kierownik działu marketingu Muzeum Zamkowego.
Wejściówki na festiwal będzie można kupić na miejscu, z kolei bilety na nocną inscenizację – TUTAJ. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie Muzeum Zamkowego.
Mateusz Czerwiński/aKa