Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Miejska w Słupsku. Za podjęciem uchwały głosował prezydencki klub radnych i jeden radny niezależny.
Klub radnych PO wstrzymał się od głosu, uważając, że projekt uchwały należy przedyskutować za miesiąc. Przeciwni byli radni klubu PiS, którzy byli za zwiększeniem bonifikaty do 80 proc.
PREZYDENT: PRZEKSZTAŁCENIE KORZYSTNE
– Przekształcenie będzie korzystne dla miasta i dla mieszkańców – mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska. – Mieszkańcy będą właścicielami nieruchomości, a pieniądze, które uda się zebrać z ulgi, może nawet będzie to 8 milionów złotych, zostaną wydane na konkretny cel – naprawę i wymianę chodników w mieście.
PIS PROPONUJE WIĘCEJ
Z kolei Tadeusz Bobrowski z klubu radnych PiS zaproponował wyższą, bo 80-procentową bonifikatę. – Ona się po prostu mieszkańcom należy – dodał.
Opłaty przekształceniowe można wnosić w rocznych 20 ratach bez ulg lub jednorazowo z ulgą ustalaną przez państwo, gdy chodzi o grunt Skarbu Państwa, albo przez samorządy, gdy nieruchomości znajdują się na gruntach gminnych. Samorządy same mogą ustalać wysokość bonifikat, które są bardzo różne – od 60 procent do nawet 98 procent.
Marcin Kamiński/mar