Pierwszy polski ksiądz po wojnie w Słupsku będzie bohaterem filmu. Robert Gliński rozpoczął zdjęcia
do obrazu o Janie Ziei.
Duchowny był kapelanem Armii Krajowej, Szarych Szeregów i współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników oraz Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Ksiądz Zieja pracował w Warszawie, jako duchowny był tam również podczas powstania. W 1945 roku trafił do Słupska, gdzie był pierwszym polskim duchownym.
INICJATOR AKCJI SPOŁECZNYCH
Organizował nie tylko życie Kościoła, ale również podejmował inicjatywy społeczne. Stworzył dom dla matek, kuchnię dla ubogich, bibliotekę oraz Uniwersytet Ludowy, który kształcił Polaków, przyjeżdżających do Słupska. Zainicjował budowę pierwszego w powojennej Polsce pomnika Powstańców Warszawskich. Przewodniczył też uroczystościom pogrzebowym 22 robotników, rozstrzelanych przez SS w przeddzień zajęcia Słupska przez Armię Czerwoną.
SŁUPSK NAKRĘCĄ W… LUBLINIE
W Słupsku pracował do 1949 roku i jego działalność na Pomorzu jest jednym z epizodów powstającego filmu Roberta Glińskiego. Zdjęcia są kręcone w Lublinie, który „udaje” Słupsk. Jedna ze scen to napad Armii Czerwonej na wiernych wychodzących z kościoła, z nabożeństwa, odprawianego przez księdza Zieję.
Film ma być gotowy w tym roku, ale premierę zapowiedziano na rok 2020.
Przemysław Woś/jr