Pierwsze pomorskie samorządy reaktywują połączenia autobusowe. Do ich funkcjonowania dopłaca rząd. W powiecie słupskim we wrześniu wróciło 15 połączeń w najmniejszych miejscowościach. Zgodnie z podpisaną przez starostwo umową z Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, samorząd otrzymał około 450 tysięcy złotych dofinansowania na reaktywację kursów z rządowego funduszu. Na razie umowę podpisano na 4 miesiące, do końca 2019 roku.
MNIEJSZE WYKLUCZENIE KOMUNIKACYJNE
– Będzie 9 nowych miejscowości, do których w ostatnich latach autobus nie zajeżdżał. To dzięki temu, że te linie zostały w odpowiedni sposób zmodyfikowane, 9 nowych miejscowości zostanie dodatkowo objętych tym połączeniem – mówi Radiu Gdańsk Paweł Lisowski, starosta słupski.
Starosta podkreśla, że otrzymane dofinansowanie to dopiero pierwszy krok w pracach nad reaktywacją zlikwidowanych kursów. Samorząd chce teraz powołać do prac nad tym związek powiatowo-gminny.
KONIECZNA WSPÓŁPRACA SAMORZĄDÓW
– Musimy uporządkować to, co dzieje się u nas na miejscu. Receptą na to, aby ten transport był z jednej strony rentowny i z drugiej dopasowany do potrzeb mieszkańców, jest współpraca z samorządami gminnymi – dodaje Paweł Lisowski.
„OD LAT NIE BYŁO TYLU POŁĄCZEŃ”
Mieszkańcy małych miejscowości przyznają, że przez wiele lat mieli ogromne problemy z dotarciem do miasta.
– Od lat nie było tylu połączeń. Ja, aby dojechać do Słupska, musiałam załatwiać samochód do Kępic i tam czekać na jakiś autobus. Jeśli nie przyjechał, to miałam duży problem – mówi pani Danuta z miejscowości Osowo niedaleko Słupska.
9 SAMORZĄDÓW, 83 LINIE
Na Pomorzu na reaktywację PKS-ów umowę podpisało 9 samorządów na kwotę miliona 300 tysięcy złotych. Dotacja dotyczy 83 linii autobusowych. Obejmą między innymi powiaty: słupski, człuchowski, kościerski i sztumski.
Paweł Drożdż/mar