Jeszcze w tym miesiącu szykują się zmiany w topografii Słupska. Ulica Żółkiewskiego Stefana zmieni się w Żółkiewskiego, ale Stanisława. Różnica w imionach powoduje, że miasto przez kilkadziesiąt lat honorowało działacza komunistycznego, zamiast hetmana koronnego, który zginął w bitwie pod Cecorą.
Przewodnicząca Rady Miejskiej Beata Chrzanowska mówi, że wszystko wskazuje na to, że był to błąd w sporządzonej dokumentacji.
– Może to był błąd w uchwale z 1970 roku, gdzie przed postacią Żółkiewskiego widniał Stefan Żeromski. Tak jest zapisane w dokumencie, więc mógł to być błąd powielenia tego imienia. W związku z tym musimy dokonać zmian – tłumaczy przewodnicząca.
APEL WOJEWODY
O zmianę nazwy zaapelował do Rady Miejskiej Wojewoda Pomorski, którego pracownicy dopatrzyli się nazwy propagującej ustrój totalitarny. Radni będą głosować nad zmianą podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej.
TO NIE KONIEC ZMIAN
Z mapy miasta, a właściwie z dokumentacji miejskiej, zniknie też w tym miesiącu historyczna dzielnica Słupska – dawna gmina Ryczewo. Izabela Bonk – dyrektor wydziału Geodezji Katastru w Słupsku – wyjaśnia, że istniejąca w dokumentacji nazwa powoduje tylko kłopoty i zamieszanie.
– W latach 60 wieś Ryczewo została włączona do miasta Słupsk i odtąd stanowi jedną część z miastem. Niestety w dokumentacji, czyli wykazie urzędowym nazw miejscowości, funkcjonuje jako część miejscowości i posiada swój unikatowy numer Teryt. Wiąże się to z wieloma komplikacjami, przede wszystkim przy wymianie informacji między systemami i bazami danych. Stąd też zaistniała konieczność na uregulowanie i wyeliminowywanie tych nieścisłości i nieprawidłowości – tłumaczy Izabela Bonk.
GŁOSOWANIE FORMALNOŚCIĄ
Zmiany wejdą w życie po przegłosowaniu ich przez Radę Miejską, co jest już tylko formalnością, ponieważ obie zyskały pozytywną opinię podczas prac komisji miejskich. Zmiany nie wpłyną też w żaden sposób na życie mieszkańców dzielnic Słupska, gdzie będą dokonywane.
– Nie istnieje konieczność wymiany żadnych dokumentów. Jedyne, co powinni zrobić mieszkańcy ulicy Żółkiewskiego, to zaktualizować dane u np. dostawców internetu lub operatorów telefonii komórkowej – dodają urzędnicy. Stefan Jakub Żółkiewski urodził się 9 grudnia 1911 w Warszawie. Był polskim krytykiem i historykiem literatury oraz politykiem. Poseł do Krajowej Rady Narodowej, na Sejm Ustawodawczy oraz na Sejm PRL I, II, III i IV kadencji, w latach 1956–1959 minister szkolnictwa wyższego. Od 1942 był członkiem Polskiej Partii Robotniczej, a następnie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Zastępca członka Komitetu Centralnego PPR (1945–1948), a następnie do 1954 Komitetu Centralnego PZPR, po czym do 1968 jego członek. Kierował wydziałem oświaty i kultury KC PPR (1947–1948), wydziałem kultury (1948–1949) i wydziałem nauki (1955–1956) KC PZPR, przeprowadzał stalinizację polskiej kultury. Zmarł w Warszawie w 1991 roku.
Stanisław Żółkiewski herbu Lubicz (ur. 1547 w Turynce pod Lwowem, zm. 7 października 1620 w Berezowce, kilka kilometrów od granicy na Dniestrze w Mołdawii podczas odwrotu z pola bitwy pod Cecorą) – polski magnat, od 1618 hetman wielki koronny i kanclerz wielki koronny, hetman polny koronny od 1588 do 1618, wojewoda kijowski od 1608, kasztelan lwowski od 1590, sekretarz królewski od 1573, starosta kałuski przed 1587 rokiem, starosta kamionacki w 1598 roku, starosta hrubieszowski w 1588 roku, starosta rohatyński w 1601 roku, starosta międzyrzecki w 1611 roku[2], starosta barski w 1613 roku, starosta jaworowski w 1619 roku, wójt barski, zwycięzca w wielu kampaniach przeciwko Rosji, Szwecji, Imperium Osmańskiemu i Tatarom, pisarz i pamiętnikarz.
Marcin Kamiński/mkul