Samorządy chcą w ten sposób zabezpieczyć się na wypadek podwyżek cen energii. Do tej pory umowy zawierano tylko na rok. Transakcja będzie kosztowała niespełna 12 mln złotych. Energia będzie dostarczana do dwustu trzydziestu pięciu instytucji i miejsc na terenie Słupska i Ustki.
NOWA UMOWA
– Poprzednia umowa była zawarta na rok. Teraz chcemy zawrzeć umowę na okres trzech lat. W tym przypadku skorzystaliśmy z pomocy firmy doradczej, która rekomendowała takie rozwiązanie. Zmienimy trochę formę tej umowy. Nie będziemy korzystali z rozwiązań taryfowych, tylko będziemy korzystali z tak zwanego elastycznego zakupu energii. Energia będzie kupowana przez dostawcę na rynku na dane okresy. Będzie on wybierał momenty, w których cena jest najkorzystniejsza i w tym momencie zakupi dla nas odpowiedni zapas energii. W ten sposób w tej perspektywie trzyletniej będziemy w stanie zaoszczędzić trochę pieniędzy – mówi Łukasz Kobus, sekretarz Miasta Słupska.
Umowa ma obowiązywać do końca roku 2022. Trwa wybór dostawcy. Oferty złożyły: Energa-Obrót SA za 11 mln 688 tysięcy 828 złotych i 46 groszy oraz Tauron Sprzedaż za 11 mln 211 tysięcy 732 złote i 25 groszy. Miasta Słupsk i Ustka chciały wspólnie przeznaczyć na ten cel 11 mln 951 tysięcy 998 złotych i dwa grosze.
Przemysław Woś/mar