Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku na projekt pomocy osobom niepełnosprawnym otrzymał 320 tysięcy złotych. Wsparciem objętych będzie 50 osób z niepełnosprawnością umiarkowaną bądź znaczną.
Asystent jest jednym z najczęściej wypowiadanych słów, gdy toczą się rozmowy na temat wsparcia osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. Kim jest i jakie ma obowiązki?
– Poszukujemy chętnych do pracy, wymagania nie są duże, a pomoc potrzebna. Asystent osoby niepełnosprawnej to osoba, która ma pomóc osobie niepełnosprawnej w jej codziennym funkcjonowaniu – mówi Klaudiusz Dyjas, dyrektor słupskiego MOPR-u. – To znaczy, że jeśli taka osoba musi być na rehabilitacji, a ma problem z przemieszczaniem się, to taki asystent jest po to, aby pomóc dotrzeć do tego punktu. Ale to nie tylko to. Asystent może pomóc w zakupach, wyjściu na spacer, załatwieniu spraw urzędowych – dodał.
NIE CHODZI O WYRĘCZANIE
Funkcje asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej wyznaczają sami niepełnosprawni, są zależne od ich potrzeb i decyzji. Klaudiusz Dyjas podkreślił, że jest to pomoc, a nie wyręczanie.
– To nie są usługi opiekuńcze, tylko asystenckie, więc wspieramy, a nie wyręczamy. W założeniach projektu przyjęliśmy, że z takiej pomocy może skorzystać 50 osób, każda z nich może liczyć na wsparcie w liczbie średnio 30 godzin miesięcznie przez cały rok w zależności od potrzeb – tłumaczy dyrektor słupskiego MOPRu.
POMOC W ŻYCIU PRYWATNYM I ZAWODOWYM
Nadrzędnym celem asystenta powinno być zapewnienie podopiecznemu nieskrępowanego funkcjonowania w życiu prywatnym oraz zawodowym, a ponadto umożliwianie mu wykonywanie takich czynności, jakie podejmowałby, gdyby był osobą w pełni sprawną. W Słupsku korzystanie z Asystenta Osoby Niepełnosprawnej, dzięki temu projektowi, jest całkowicie bezpłatne.
Osoby zainteresowane zachęcamy do kontaktu z Biurem Projektów MOPR pod nr 598142815, e-mail: k.filipiak@mopr.slupsk.pl. Szczegółowe informacje wraz z niezbędnymi załącznikami do wypełnienia, zainteresowane osoby odnajdą na stronie MOPR.
Joanna Merecka-Łotysz/ak