Zaledwie 80 nietoperzy spędza zimę w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi. Jeszcze rok temu było ich o ponad 60 więcej. Takie są wyniki akcji zimowego liczenia nietoperzy na środkowym Wybrzeżu. To najgorszy wynik od 2012 roku. Wtedy w regionie słupskim policzono zaledwie 60 nietoperzy.
Tereny północnej Polski nie są naturalnym środowiskiem nietoperzy, dlatego ich liczba każdego roku jest inna. Duży wpływ na obecność tych ssaków ma też wyjątkowo ciepła zima.
„NIE ROBIMY ŻADNEGO ALARMU”
– Wiele obiektów występowania nietoperzy zastaliśmy pustych. Nie robimy z tego żadnego alarmu. Nic się nie zmieniło na minus w tych obiektach, które sprawdzaliśmy. Nie są pootwierane, narażone na przeciągi, przemarzanie. Nietoperze mogły się przenieść w inne miejsca – mówi Józef Wysiński z Parku Krajobrazowego Dolina Słupi.
W Parku Krajobrazowym Dolina Słupi występują najczęściej nocki natterera, gacki brunatne i nocki rude. Zimową akcję liczenia nietoperzy przeprowadzono w okresie od 3 do 8 lutego. Kontrola objęła głównie około 30 piwnic i studni, które znajdują się na terenie Parku oraz w jego najbliższej okolicy.
NIETOPERZE W DOBREJ KONDYCJI
Przy okazji zimowego liczenia nietoperzy, naukowcy sprawdzają ich skład gatunkowy oraz oceniają ogólną kondycję zimujących ssaków i wpływ innych czynników na ich hibernację, między innymi obecność człowieka oraz presję drapieżników.
Józef Wysiński podkreśla, że nietoperze nie były w złej kondycji, nie stwierdzono też żadnego padłego osobnika. – W 2012 roku, gdy temperatury były 30 stopni poniżej zera, to takie rzeczy się zdarzały, ale teraz mamy sytuację odwrotną. Pierwszy raz – dodaje Wysiński.
NIE ATAKUJĄ LUDZI
W naszym kraju występuje 25 gatunków nietoperzy. Wszystkie nietoperze są w Polsce objęte ochroną prawną. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi.
Posłuchaj materiału naszego reportera:
Paweł Drożdż/ak