Od czasu rozpoczęcia kolejnej edycji rewitalizacji miasta największe zmiany widoczne są i będą na ulicy Długiej i ulicach przylegających. Na ulicy Długiej, dotychczas uważanej za jedną z najbardziej zaniedbanych ulic w centrum Słupska, prowadzone są prace realizowanemu na tym terenie programowi.
Oprócz inwestycji drogowych, wodno-kanalizacyjnych, oświetleniowych, wyburzeń budynków nienadających się do remontów, budowy nowych budynków mieszkalnych, prace modernizacyjne prowadzone są także na terenach przyległych.
– Odczarowujemy ulicę Długą. To jedna z niewielu ulic w Słupsku z tak zwaną „przyklejoną gębą” – mówi kierownik referatu Rewitalizacji z Urzędu Miejskiego w Słupsku, Paweł Krzemień.
– Wyburzamy tak naprawdę już od dłuższego czasu. Jest to proces rozpisany na kilka miesięcy, a nawet lat. Te wyburzenia możemy podzielić na dwa typy. Pierwszy obejmuje komórki, garaże, zabudowę substandardową na podwórkach i tu bardzo wiele już się wydarzyło. Drugi zakres obejmuje kamienice. Rzeczywiście najwięcej takich budynków do rozbiórki jest przy ulicy Długiej i w jej rejonie. W pierwszym rzucie mówimy o kamienicach od numeru 8 do numeru 15 i budynku przy Długiej 36. Proces wykwaterowywania lokatorów trwa. Każdemu z nich musimy zapewnić lokal zamienny. Przynajmniej nie gorszy, choć to nie jest aż takie trudne, biorąc pod uwagę stan techniczny budynków – dodaje Paweł Krzemień.
REWITALIZACJA I SPRZEDAŻ
Budynki zlokalizowane na tym terenie pochodzą w większości z XIX i XX w. i powstały w stylu architektonicznym, nawiązującym do secesji. Najcenniejsze spośród nich udało się uratować i przywrócić im ich blask, poprzez odnowienie elewacji i uporządkowanie terenu wokół. Niestety, stan techniczny części z zachowanych nieruchomości nie pozwala na ich zamieszkiwanie ani wykorzystywanie do innych celów.
W związku z czym z rejonu ulicy Długiej w ciągu dwóch lat znikną domy nienadające się już do remontu. Mieszkańcy dostana lokale zastępcze.
Większość odzyskanych działek, tych, które nie nadawały się do remontu, zostanie wystawiona na sprzedaż z przeznaczeniem pod nowe budownictwo o funkcji mieszkaniowej. Program realizowany jest w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta na lata 2017-2025 plus.
Więcej o rewitalizacji ulicy Długiej w rozmowie z Pawłem Krzemieniem:
Joanna Merecka-Łotysz