W Słupsku żłobki i przedszkola pozostaną zamknięte do 24 maja. Natomiast w poniedziałek ruszy elektroniczny nabór do tych placówek – taka jest decyzja urzędu miejskiego. Na podobny ruch zdecydowały się władze Ustki. Tam przedszkole nie zostaną otwarte szybciej niż 25 maja.
– Zagłębiliśmy się w wytyczne, które określają, co organ prowadzący, czyli my, samorząd i dyrektorzy muszą zrobić. Niestety te wytyczne są nieprecyzyjne, a jednocześnie tak wymagające, że nie jesteśmy w stanie przed 24 maja otworzyć naszych palcówek – mówi Marta Makuch, zastępca prezydenta Słupska.
Marta Makuch podkreśla, że ta decyzja jest podyktowana troską o bezpieczeństwo dzieci i pracowników.
– Dokonaliśmy głębokiej analizy sytuacji epidemiologicznej z uwzględnieniem wytycznych, jakie pojawiły się ze strony głównego inspektora sanitarnego, ministra zdrowia czy też ministra edukacji – tłumaczy Marta Makuch.
OBOWIĄZKOWE BADANIE WODY
Zgodnie z rządowymi wskazaniami opiekunowie żłobków i przedszkoli są zobowiązani m.in. do przeprowadzania badań wody w każdej placówce. Muszą także zapewnić środki ochrony indywidualnej dla dzieci, nauczycieli, opiekunów i pracowników obsługi. Czyli zapewnić chociażby termometry, maseczki, rękawiczki i środki dezynfekcji. A to tylko część długiej listy, którą otrzymały samorządy.
RUSZA ELEKTRONICZNY NABÓR
– Apelujemy o cierpliwość i zrozumienie, ponieważ kierujemy się przede wszystkim bezpieczeństwem naszych mieszkanek i mieszkańców, szczególnie dzieci, ale także pracowników żłobków i przedszkoli – mówi wiceprezydent Słupska. – Tymczasem przypominamy, że od poniedziałku rusza nabór do naszych przedszkoli – dodaje.
Do przedszkoli przyjmowane będą dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Do pięciogodzinnych oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych przyjmowane będą tylko dzieci sześcioletnie.
DECYDUJE LICZBA PUNKTÓW
– O przyjęciu dziecka do przedszkola decyduje liczba punktów uzyskana na podstawie spełnianych kryteriów naboru – mówi rzecznik słupskiego ratusza Monika Rapacewicz. – Brane pod uwagę są między innymi wielodzietność rodziny kandydata czy niepełnosprawność dziecka albo rodziców. Pełna lista kryteriów rekrutacyjnych jest wyszczególniona w dzienniku ustaw i na miejskiej stronie internetowej – dodaje Monika Rapacewicz.
W celu potwierdzenia spełnienia kryteriów, razem z wygenerowanym w systemie wnioskiem, należy dostarczyć skany wymaganych dokumentów. Dokumenty składane są wyłącznie elektronicznie na adres mailowy wybranego przedszkola.
REKRUTACJA DO 15 MAJA
– W trakcie wypełniania wniosku prosimy o wybranie trzech placówek. Wniosek oraz skany dokumentów należy dostarczyć tylko do placówki pierwszego wyboru – tłumaczy Monika Rapacewicz. – Kolejność zgłoszeń nie ma znaczenia – dodaje.
Rekrutacja potrwa do 15 maja. Lista przyjętych dzieci do poszczególnych placówek dostępna będzie 28 maja.
Dla dzieci, które z różnych przyczyn nie zostaną przyjęte do przedszkola w trakcie rekrutacji zasadniczej, prowadzona będzie rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsca.
Zalogować się do systemu elektronicznej rekrutacji można pod tym linkiem.
Joanna Marecka-Łotysz/tgr