Słowiński Park Narodowy rozbuduje system melioracyjny na polderach jeziora Gardno. Za ponad milion złotych zostaną zbudowane nowe zastawki i wyremontowane istniejące przepusty. Wszystko po to, aby żyjącym tam ptakom lepiej się gniazdowało.
– System musi być efektywny dla żyjących tam ptaków – wyjaśnia Paulina Sopek ze Słowińskiego Parku Narodowego. – Jest tam przepompownia, a w ramach zadania prowadzone są wykosy. Kiedy jednak są prowadzone, nie może tam stać woda. Wtedy trzeba je odwodnić, żeby wprowadzić sprzęt bez szkody dla gleby i dla powierzchni terenu – tłumaczy
WODA WAŻNA DLA PTAKÓW
Zdaniem specjalistki wszystkie prace, które będą tam wykonywane, będą dążyć do tego, aby spuszczanie wody było jak najbardziej efektywne, bo jest ona potrzebna ptakom w okresie lęgów, a potem w okresie przylotów.
– Nie potrzebujemy jej jednak, gdy lęgi są wyprowadzone w tym okresie wakacyjnym, między lipcem, a wrześniem. W pozostałych okresach dążymy do tego, aby poziom wody był dostosowany do potrzeb behawioralnych ptaków, które tam egzystują, bo to one są najważniejsze – dodaje.
Jak się okazuje, istniejący system melioracyjny nie jest do końca sprawny. Nie działają wszystkie urządzenia, czyli zastawki, i nie są drożne przepusty.
SYSTEM BĘDZIE LEPIEJ DZIAŁAĆ
– Te prace będą prowadziły do tego, żeby ten system działał w sposób jak najbardziej efektywny, żeby gleba nie przesuszała się, żeby nie trzeba było spuszczać wody ze wszystkich obszarów, bo o ogromny teren, który ma prawie 340 hektarów. Ten teren będzie dzielony na kwatery, a urządzenia pozwolą na ich dowolne zamykanie – stwierdza Paulina Sopek.
Pierwsze prace melioracyjne na terenie jeziora Gardno rozpoczną się już na początku lipca.
Jezioro Gardno ma 2468 ha powierzchni i jest to jezioro o średniej głębokości wynoszącej zaledwie 1,3 m (maksymalna głębokość wynosi 2,6 m). Oddzielone jest od linii brzegowej Bałtyku pasmem lądu o szerokości 0,8-2 km. Jezioro zasilane jest głównie przez wodę z rzeki Łupawy. Dodatkowo do jeziora wpadają takie cieki jak Bagienica, Grabownica i Brodna.
Wody jeziora Gardno, podobnie jak jeziora Łebsko, podlegają wpływom wód morskich, z czym wiąże się bioróżnorodność bogatsza w porównaniu z typowymi zbiornikami śródlądowymi. W części centralnej jeziora z wody wyłania się skupisko głazów – tzw. Wyspa Kamienna, o powierzchni 6000 m2. Obszar wyspy objęty jest ochroną ścisłą. Roślinność wynurzona jeziora tworzy zwarty, szeroki pas szuwarów trzcinowych i oczeretowych, który stanowi doskonałe schroniska dla ptaków i wielu innych zwierząt. Jako jezioro przepływowe ochrona jego jest bardzo ważna ze względu na to, iż znajduje się na trasie migracji gatunków takich, jak m.in. węgorz, troć wędrowna, minóg morski i minóg rzeczny.
Marcin Kamiński