Ogromny sukces słupskich licealistów. Uczniowie II LO stanęli na podium w dwóch konkursach na ponad 2500 szkół w całym kraju. Był to ogólnopolski Konkurs Wiedzy Ekologicznej i Młody Innowator. Jury oceniło prace m.in. pod względem pomysłowości, oryginalności rozwiązania, przydatności, wpływu na poprawę warunków bezpieczeństwa, dostępności wykorzystanych materiałów, estetyki wykonania, przygotowanej dokumentacji i projektu oraz umiejętności pracy w zespole.
– Jest pewna magia w naszej szkole. Ci zdolni, zdeterminowani, zmotywowani chcą tu przyjść a plusem ogromnym jest to, że mamy wykwalifikowaną kadrę nie marnuje tego potencjału. Mamy triadę, która przyczynia się do sukcesu. To uczniowie, nauczyciele i rodzice. Bez tego nie udało by się nic osiągnąć – mówi Mariusz Domański, dyrektor II liceum Ogólnokształcącego im. Adam Mickiewicza w Słupsku. – Tak ogromny sukces pojawił się po raz pierwszy jeśli chodzi o annały naszej szkoły – dodaje.
OLIMPIADA WIEDZY EKOLOGICZNEJ
I miejsca na 2500 szkół w całym kraju w ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Ekologicznej zajęły uczennice II LO w Słupsku.
– Wzięłyśmy udział w olimpiadzie wiedzy ekologicznej i wygrałyśmy ją – mówi Oliwia Żurawik, laureatka konkursu. – Na napisanie pracy badawczej było bardzo mało czasu, około dwóch tygodni. Najwięcej czasu każdej z nas zajęły badania i obliczenia. Ja skupiłam się na zanieczyszczeniu z pieców grzewczych w gospodarstwach domowych, a Julia Kalinowska na zanieczyszczeniu światłem, badania przeprowadzone były w Parku Stoczniowców w Ustce – dodaje Oliwia.
MŁODY INNOWATOR
W XIII edycji konkursu Młody Innowator pod hasłem: „Mam pomysł na innowacyjne rozwiązanie” uczniowie II LO w Słupsku zajęli II miejsce za przygotowanie projektu drukarki krótkich notatek w alfabecie Braille’a. Licealiści postanowili skonstruować maszynę, która ułatwi codzienne funkcjonowanie osobom niewidomym.
– Same prace nad projektem trwały od lutego do końca kwietnia, ponieważ po wysłaniu na konkurs jeszcze naszą pracę udoskonalaliśmy. Pracowaliśmy nad tym, żeby była jak najlepsza – mówi laureat konkursu Paweł Śpiechowicz. – Jest to układ serwomechanizmów połączonych płytką elektroniczną. Całość opiera się na kodzie, który napisała Julia. To jest też mikrofon, głośnik i osprzęt elektroniczny. Zasada działania jest bardzo prosta. Osoba niewidoma nagrywa krótką notatkę głosową. To może być lista zakupów, przypomnienie o wizycie u lekarza czy coś takiego – algorytm zamienia mowę na tekst, tekst na kod źródłowy, a później głowica z układem serwomechanizmów odbija lub wyciska dziurki na taśmie papieru Braille’owskiego – dodaje Julia Kalinowska, laureatka konkursu.
Tytuł Młodego Innowatora cieszy uczniów bardzo, ponieważ otwiera im drogę do rozpoczęcia studiów na większości uczelni w kraju. W przygotowaniu projektu mogli liczyć na wsparcie merytoryczne i techniczne ze strony szkoły. Opiekunami nadzorującymi przygotowania do konkursów byli Katarzyna Nowacka oraz Krzysztof Kaluga i Romuald Jakowczyk.
Konkurs odbył się pod honorowym patronatem ministra edukacji narodowej. Posłuchaj całej rozmowy:
Joanna Merecka-Łotysz/ako