W środę uruchomiono tężnię solankową w Ustce. Obiekt powstał w parku Usteckich Stoczniowców, przy ulicy Marynarki Polskiej. Ma być nową atrakcją kurortu, posiada właściwości lecznicze. Budowa kosztowała ponad milion złotych.
Solankę dostarczać będzie miastu miejscowe Uzdrowisko Ustka z lokalnego odwiertu, którego spółka jest właścicielem. W parku Usteckich Stoczniowców powstał obiekt przypominający domek letniskowy. Tężnia będzie pracować przez 8 miesięcy w roku. Włącza się automatycznie w godzinach od 8:00 do 22:00. Solanka ma być wymieniana co dwa miesiące.
W TĘŻNI ZDROWIEJ NIŻ NA PLAŻY
– Aerozol, który wewnątrz tężni wdychamy, jest bardzo bogaty w mikroelementy. Jego godzinne wdychanie pozwala przyswoić taką ilość jodu, jak trzydniowy pobyt na plaży – mówi Radiu Gdańsk Magdalena Matusiak, zastępca naczelnika wydziału promocji w Urzędzie Miejskim w Ustce.
Pierwsi mieszkańcy i turyści właściwości usteckiej tężni wypróbowywali już od środowego poranka.
– Jestem tutaj 30 minut i to bardzo dobra sprawa, zwłaszcza dla starszych osób. Można odetchnąć od upałów – mówił turysta z Piły. Korzystający z tężni dodawali, że brakuje jeszcze m.in. tablic informacyjnych. – Przydałaby się informacja, jak to działa na organizm, ile tutaj siedzieć, tak ogólnie, by każdy mógł się z tym zapoznać – dodawała mieszkanka Ustki.
DZIAŁANIE SOLANKI
Ustecki ratusz podaje, że korzystając z tężni solankowej odciążamy pracę naszych nerek i wątroby, przyczyniamy się także do wzmocnienia układu odpornościowego. Magnez i miedź zawarte w solankowym aerozolu poprawiają przemianę materii, a selen oczyszcza nasz organizm z wolnych rodników. Sole, z którymi mamy kontakt w tężni, zwalczają także bóle reumatyczne, poprawiając tym samym naszą ogólną kondycję zdrowotną. Lekarze zalecają kurację w tężniach także osobom chorującym na różnego rodzaju alergie, w tym alergie skórne.
Więcej na ten temat można posłuchać tutaj: