Mieszkańcy Słupska prężnie włączają się w działania na rzecz miasta. Mają ku temu możliwość, choćby poprzez pozyskanie środków z projektów zewnętrznych. Jedno z takich zadań już za chwilę zmieni miejsce, w którym przez ostatnie kilkadziesiąt lat piętrzyły się śmieci, w miejsce aktywnego wypoczynku. Na Wyspie Młyńskiej w Słupsku powstanie „Lasek gier nad Słupią i odpoczynku w cieniu drzew”.
– Wychowałem się w tej okolicy. Żal było patrzeć na to miejsce i te hałdy śmieci, które się tam piętrzą. W tamtym roku zorganizowałem akcję i wspólnie ze znajomymi, nawet z urzędnikami, sprzątaliśmy to miejsce. Okazało się, że śmieci był cały potężny kontener. Trochę zostałem namówiony, ale tez okazało się, że jest furtka i można coś z tym miejscem zrobić. Napisanie projektu zajęło mi kwadrans, no a później czekaliśmy już tylko na wynik – mówi autor pomysłu Tomasz Urbaniak, historyk ze Słupska.
– Według mojego projektu, ten teren ma być posprzątany, mają powstać wiaty i stoliki do gier planszowych, takich jak chińczyk, szachy czy warcaby. Chciałem, aby to miejsce było takim, w którym odpocząć może każdy, również kajakarze. Oprócz tego chciałem, aby w tym miejscu znalazły się tablice, które będą opisywały wyspę, a głównie śluzę, która tam się znajduje, jako ważną dla miasta Słupska budowle historyczną. Dzięki śluzie łososiowej dostarczano do miasta łososia. Wymienia się ją w wielu historycznych zapisach, jako istotną dla Słupska już od XIV wieku – dodaje.
(Fot. Urząd Miejski w Słupsku)
DZIAŁANIE W RAMACH BO
Zadanie to zostało wybrane do realizacji przez mieszkańców Słupska w ramach Słupskiego Budżetu Obywatelskiego 2020.
– Wybrano wykonawcę przebudowy lasku na „Wyspie Młyńskie”” w „Lasek gier nad Słupią i odpoczynku w cieniu drzew”. Zadanie to zostało wybrane do realizacji przez mieszkańców w ramach Słupskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Głównym założeniem projektu jest zrobienie na tym terenie parku o charakterze rekreacyjnym. W tym celu zaprojektowano dwa ciągi piesze: ścieżkę gruntową z glinożwiru oraz ścieżkę utwardzoną z kostki brukowej. Wzdłuż zaprojektowanych ścieżek wykonane zostanie oświetlenie w postaci latarń parkowych. Zaprojektowano także małą architekturę w formie gier parkowych oraz mebli miejskich, sprzyjających odpoczynkowi i relaksacji. Dopełnieniem jest oczywiście oświetlenie, które, oprócz bezpieczeństwa, będzie zachęcać do przebywania w tym miejscu – mówi Monika Rapacewicz, rzecznik Urzędu Miejskiego w Słupsku.
W wyniku prowadzonego postępowania Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku wybrał wykonawcę zadania, którym została firma Krężel. Koszt wykonania inwestycji oszacowano na kwotę 239.212,97 zł. Planowany termin wykonania zadania ustalono na 30 listopada 2020 r.
O projekcie i zmianach na Wyspie Młyńskiej mówi Tomasz Urbaniak, historyk ze Słupska, posłuchaj:
Joanna Merecka-Łotysz