Uroczystości w Słupsku odbyły się przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Kwiaty i znicze składali kombatanci, przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich, służb mundurowych oraz mieszkańcy. Były też okolicznościowe przemówienia oraz wręczono medale.
Obchody w Słupsku rozpoczęła msza święta w Kościele Mariackim, następnie delegacje oraz mieszkańcy składali kwiaty przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
– Polskie Państwo Podziemne w czasie okupacji wydawało akty prawne, dzienniki urzędowe, między innymi dotyczące tego co się działo na ziemiach polskich po zajęciu ich przez okupanta niemieckiego i sowieckiego, ale także i o tym, jaki będzie kształt Polski po odzyskaniu niepodległości. Oczywiście nikt nie zakładał scenariusza, że Polski po roku 1945 nie będzie – mówił Mariusz Łuczyk, wicewojewoda pomorski.
Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska przypominała, że Polskie Państwo Podziemne było ewenementem w okupowanej Europie.
– Ten fenomen Polskiego Państwa Podziemnego, jedynego w całej Europie, zwyciężanej w pierwszych miesiącach przez Hitlera. Choć konspiracja była wielka, to w wymiarze europejskim, takiej struktury nie było w żadnym kraju – podkreślała prezydent.
DZIEŃ WSZYSTKICH POLAKÓW
Porucznik Zbigniew Hass, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Inspektorat w Słupsku, dodawał, że rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego jest dniem wszystkich Polaków.
– Jest to bardzo ważne święto żołnierzy Armii Krajowej, harcerzy, Szarych Szeregów i wszystkich Polaków – mówił porucznik. – Polskie Państwo Podziemne zostało utworzone 27 sierpnia 1939 roku, a więc jeden dzień przed kapitulacją naszej stolicy Warszawy – przypominał.
MEDALE I ODZNACZENIA
Podczas uroczystości wręczono Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz odznaki okolicznościowe – medale Pro Bono Poloniae.
Dzień Państwa Podziemnego Sejm uchwalił w 1998 roku. Upamiętnia powstanie tajnych struktur państwa, które prowadziły konspiracyjną walkę z okupantem podczas II wojny światowej.
Paweł Drożdż/pOr