Separator komórkowy trafił do słupskiej placówki na oddział Hematologii i Transplantologii Szpiku. O jego zakup zabiegał szef oddziału dr Wojciech Homenda. Jest to niezbędne wsparcie w transplantacji.
– Separator komórkowy jest uniwersalnym urządzeniem, niezbędnym dla prowadzenia leczenia hematologicznego. Służy między innymi do pozyskania komórek macierzystych dla przeszczepu szpiku, jak również do obniżenia komórek białaczkowych w nowotworach krwi. Dodatkowo przy pomocy tego aparatu możemy wykonać wymianę osocza, stosowaną w wielu schorzeniach o podłożu immunologicznym – mówi dr Wojciech Homenda, ordynator Oddziału Hematologicznego i Transplantacji Szpiku słupskiego szpitala.
Całkowity koszt zakupu to 300 tys. złotych. Do sfinansowania przysłużyli się darczyńcy. Społeczna zbiórka środków zaczęła się już w 2019 roku.
WSPARCIE DARCZYŃCÓW
– Dziękujemy wszystkim wspierającym działalność Słupskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Hematologii i Transplantacji Szpiku – mówi dr Wojciech Homenda, ordynator Oddziału Hematologicznego i Transplantacji Szpiku słupskiego szpitala.
– Te dary serca, pomoc, zaangażowanie wielu rozumiejących, hojnych filantropów przyczyniły się do finalizacji tego ważnego dla pracy zespołu transplantologicznego urządzenia. Separator komórkowy do pozyskiwania komórek macierzystych do transplantacji już jest i będzie służył wszystkim potrzebującym chorym – zaznacza dr Homenda.
SZYBSZY ZABIEG, WIĘKSZE SZANSE NA WYLECZENIE
Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku w strukturach słupskiego szpitala jest jedyną taką jednostką specjalistyczną na Pomorzu Środkowym i jednym z większych ośrodków w kraju. Rozszerzenie zakresu usług Oddziału Hematologii o transplantację szpiku pozwoliło skrócić okres oczekiwania na ten zabieg, a tym samym zwiększyć szansę całkowitego wyleczenia.
W lutym tego roku oddział rozpoczął procedury transplantacji szpiku.
POMOC Z WIELU STRON
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny otrzymał na zakup separatora komórkowego środki z różnych źródeł. Oddział wsparli miedzy innymi Urząd Miejski w Słupsku, gmina Kobylnica, Rotary Club, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Hematologii i Transplantacji Szpiku, Teatr Tańca Enza i Teatr Rondo ze Słupska oraz liczni słupszczanie i mieszkańcy z okolic.
W lipcu i sierpniu 2019 r. dr Irena Moszczyńska z zespołem lekarzy zorganizowała w Ustce punkty diagnostyczne chorób skóry. Cieszyły się one ogromną popularnością i pozwoliły pozyskać kolejne fundusze.
CHARYTATYWNY BAL
– Wsparcie tego zakupu byłoby jednak znacznie skromniejsze, gdyby nie zbiórka zorganizowana w marcu 2020 roku w czasie Charytatywnego Balu na rzecz Oddziału Hematologicznego i Transplantologii Szpiku przy wsparciu Słupskiego Oddziału Klubu Rotary. Z aukcji i wpłat uczestników zebrano 60 tys. zł, co w sumie pozwoliło Stowarzyszeniu mieć znaczący udział w zakupie separatora – mówi Marcin Prusak, rzecznik słupskiego szpitala.
Ordynator oddziału słupskiej hematologii szacuje, że rocznie na oddziale transplantacji będzie przeprowadzanych około 25 zabiegów przeszczepu szpiku.
Joanna Merecka-Łotysz/pb