Rząd wprowadził strefę czerwoną w powiecie słupskim, gdzie dzisiaj zanotowano 20 przypadków zakażenia, a w samym Słupsku 8. Słupsk jest nadal w strefie żółtej. W Słupsku zmarł 61 letni mężczyzna zakażony koronawiruem. Jak podaje wojewódzki inspektor sanitarny Tomasz Augustyniak, mężczyzna miał choroby współistniejące.
Z powodu koronawirusa do odwołania nie przyjmują pacjentów otolaryngologia słupskiego szpitala wojewódzkiego, przychodnia przy 11 listopada oraz Centrum Zdrowia Psychicznego. W regionie do odwołania nieczynny jest Urząd Miejski w Łebie. Zakażony jest burmistrz Andrzej Strzechmiński. Część pracowników, która miała z nim styczność, przebywa na kwarantannie. Sprawy urzędowe można załatwiać wyłącznie listownie lub elektronicznie.
– Już teraz czuję się w miarę dobrze, jednak początek zakażenia był bardzo podobny do grypy, wysoka gorączka oraz bóle kości i stawów. Straciłem, a właściwie odczuwałem tylko jeden zapach i smak – mówi samorządowiec.
REKORD ZAKAŻEŃ. STREFA CZERWONA W POWIECIE SŁUPSKIM. MIASTO SŁUPSK W ŻÓŁTEJ
W czwartek w Polsce padł rekord zakażeń. Łącznie Potwierdzono 4280 przypadków. W województwie pomorskim 313. Rząd wprowadził dzisiaj w powiecie słupskim strefę czerwoną. Miasto Słupsk, w związku z wprowadzeniem strefy żółtej w całym kraju, także się niej znalazł. Co to oznacza?
Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Od teraz jest to obowiązkowe w całym kraju! Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.
LOKALE GASTRONOMICZNE, NOWE ZASADY
Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.
NA IMPREZACH OKOLICZNOŚCIOWYCH – MNIEJ GOŚCI
W sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych, powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób. Abyś mógł się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.
WYDARZENIA KULTURALNE NA NOWYCH ZASADACH
W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. Jak to wygląda w pozostałej części kraju? W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.
ZGROMADZENIA
Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.
MNIEJ W POWIECIE BYTOWSKIM
Zmniejsza się liczba zakażeń w dwóch największych ogniskach koronawirusa w powiecie bytowskim. W Domu Pomocy Społecznej w Parchowie i Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Bytowie zakażonych było prawie 100 osób. Placówki zostały zamknięte do odwołania. Starosta bytowski, Leszek Waszkiewicz powiedział Radiu Gdańsk, że choć sytuacja się poprawia, nie jest jeszcze opanowana.
W strefach żółtej i czerwonej w przestrzeni publicznej obowiązkowe są maseczki a za ich brak grozi do pół tysiąca złotych mandatu.
Marcin Kamiński