Neon na budynku dworca kolejowego w Słupsku może zostać objęty ochroną konserwatora zbytków. Wpłynął oficjalny wniosek w tej sprawie do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Słupsku.
Chodzi o napis „Słupsk” na budynku obecnego dworca kolejowego. Obiekt ma zostać wyburzony, a na jego miejscu powstanie nowy. Krystyna Mazurkiewicz-Palacz, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Słupsku, informuje, że wystąpi do PKP, by neon ocalić i wykorzystać w zabudowie nowego dworca kolejowego.
ZABYTEK MINIONEJ EPOKI, KTÓRY WARTO ZACHOWAĆ
– Wpłynął nieformalny wniosek jednego z konserwatorów dzieł sztuki, żeby ochronić neon napisu Słupsk na budynku dworca, w związku z tym, że zabytek zgodnie z ustawą to nie tylko stare rzeczy, ale też obiekty świadczące o działalności człowieka. Neony w latach poprzednich były rzeczą dość powszechną. Teraz zostały zastąpione przez inne formy reklamy. Neon to trochę miniona epoka, nie jest tak powszechny, jak kiedyś i myślę, że warto go ochronić. Wystąpię do PKP w tej sprawie, by uzgodnić, co z tym można zrobić. Myślę, że można wykorzystać ten neon jako część wyposażenia czy wystroju wnętrz. Nie chodzi o to, by on wisiał na nowej elewacji dworca, ale warto go zachować – powiedziała Krystyna Mazurkiewicz-Palacz.
SYMBOL, Z KTÓRYM UTOŻSAMIANE JEST MIASTO
Kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Słupsku ma nadzieję, że uda się porozumieć z PKP na zasadzie dżentelmeńskiej, gdyż zgodnie z ustawą, jeśli się chce wpisać zabytek ruchomy do ewidencji, to musi wyrazić na to zgodę właściciel. – Tutaj dobra wola leży po stronie PKP, a my będziemy prosić w związku ze złożonymi wnioskami. To jest ważne, jeżeli ludzie zauważają ten napis, ten neon i utożsamiają z nim nasze miasto, to dlaczego by go nie ochronić – dodaje Krystyna Mazurkiewicz-Palacz.
Neon na budynku dworca PKP byłby drugim tego typu obiektem, objętym ochroną konserwatora w Słupsku. Pierwszym jest reklama jednego z hoteli.
Zgodnie z planami PKP obecny budynek dworca kolejowego w Słupsku ma zostać wyburzony i zastąpiony nowym. Inwestycja będzie gotowa w roku 2023. Obecny budynek dworca PKP powstał na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Zdaniem PKP obiekt jest zbyt duży i niefunkcjonalny, a koszty przebudowy byłyby zbyt wysokie.
Przemysław Woś/am