Maria Hasiec przez prawie 30 lat uczyła całe pokolenia sztuki barwienia tkanin, malowania obrazów na tkaninach. Przez jej pracownię przewinęło się blisko 150 adeptów, których prace prezentowane były na wystawach w kraju i zagranicą.
Była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Jako młoda artystka swój rozwój związała właśnie z batikiem i jemu poświęciła swoja zawodową karierę.
W 1989 roku dzięki Marii Hasiec powstała w Słupsku Pracownia Batiku, która przez pierwsze lata działała przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury. W kolejnych stała się wizytówką Słupskiego Ośrodka Kultury, w którym działa po dziś dzień.
Batik od 2009 roku został, również dzięki wysiłkom podjętym przez Marię Hasiec, wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
W 1998 roku Maria Hasiec otrzymała Medal za Zasługi dla Województwa Słupskiego, w 1999 Nagrodę Ministra Kultury, w 2001 Pomorską Nagrodę Artystyczną, a w 2003 roku została zaproszona przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego do Pałacu Prezydenckiego na obiad z prezydent Republiki Indonezji panią Megawati Sukarnoputri.
W 2004 roku otrzymała Nagrodę I stopnia Prezydenta Miasta Słupska, w 2007 Nagrodę Prezydenta Quazar za całokształt twórczości, w 2010 Medal z okazji 700/745-lecia Miasta Słupska, zaś w 2013 Medal „Za zasługi dla Miasta Słupska”. Otrzymała też dyplomy i podziękowania od kolejnych ambasadorów Indonezji w Polsce, ostatnio w listopadzie 2019 roku z rąk Siti Nugraha Mauludiah podczas jubileuszu 30-lecia Pracowni Batiku.
POŻEGNANIE
Przez ostatnie miesiące Maria Hasiec znajdowała się pod czułą i profesjonalną opieką słupskiego hospicjum „Miłosierdzia Bożego”.
21 stycznia o godzinie 7:30 rano w kościele Mariackim w Słupsku odbędzie się msza święta w intencji Marii Hasiec. Tego samego dnia o godzinie 14:10 w kaplicy na Starym Cmentarzu w Słupsku rozpocznie się pożegnanie artystki, której prochy spoczną w rodzinnym grobowcu w Szczebrzeszynie. Bliscy zmarłej proszą o nie przynoszenie kwiatów, a w zamian o wpłacanie datków na słupskie hospicjum.
Choć tej wybitnej artystki dziś już nie ma z nami, pamięć o niej zostanie w przepięknych dziełach, które nadal możemy podziwiać.
Joanna Merecka-Łotysz/pb