„Tu rodziła się Solidarność”. Wystawę Instytutu Pamięci Narodowej otwarto w piątek na Starym Rynku w Słupsku. Ekspozycja dotyczy ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 roku, ale z uwzględnieniem wydarzeń lokalnych, w szczególności w mniejszych i średnich miastach takich jak Słupsk. O wydarzeniu opowiedział m.in. dyrektor oddziału IPN w Gdańsku, profesor Mirosław Golon.
Wystawa ma bogatą symbolikę. – Temu właśnie jest poświęcona część ekspozycji, zdjęć i informacji. Chcemy podkreślić, że lokalnie „Solidarność” powstawała w całej Polsce w wielu dużych i małych miastach. Docelowo chcemy, by ta ekspozycja była pokazywana w niemal czterystu miastach powiatowych. Na Pomorzu pokazywaliśmy ją między innymi w Tczewie czy Lęborku, a teraz w Słupsku – dodał dyrektor IPN w Gdańsku.
– Miejsce na wystawę jest szczególne, pamiętam, gdy tu w latach 80. 3 maja młodzież spontanicznie chodziła wokół placu Starego Rynku, by uczcić rocznicę Konstytucji 3 Maja – mówiła prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka.
„ŻYWA HISTORIA”
Na historycznych fotografiach między innymi ze strajków w Sezamorze czy Famarolu i zebrań „Solidarności” w latach 80. są między innymi Anna Bogucka-Skowrońska, Edward Müller czy Mirosław Pająk.
– Dla nas to żywa historia, wiele osób brało udział w tamtych wydarzeniach, a dla młodszych to będzie okazja do zobaczenia tamtych dni – dodał Tadeusz Pietkun, przewodniczący zarządu regionu „Solidarność” w Słupsku.
Wystawę na Starym Rynku w Słupsku można oglądać do 13 maja.
Posłuchaj materiału dziennikarza Radia Gdańsk:
Przemysław Woś/pb