W każdy piątek o godzinie 7:20 na antenie Studia Słupsk przybliżamy Państwu meandry prawa. Tym razem gościem audycji była sędzia Joanna Hetnarowicz-Sikora, która odpowiadała na pytania słuchacza: jak to jest z nietrzeźwymi kierującymi?
– O tym, że nie wolno wsiadać za kierownicę po alkoholu, wszyscy wiedzą, ale niestety nie wszyscy się do tego stosują. Co do zasady samo jego spożywanie nie jest ani zabronione, ani karalne. Natomiast, jeżeli spożywamy alkohol i wsiadamy za kółko, to nie dość, że stwarzamy zagrożenie dla innych przez własną głupotę, to sami siebie narażamy na spore kary. Choć może się wydawać, że nie są aż tak dotkliwe, skoro tylu nietrzeźwych kierujących ciągle mamy na drogach – mówiła sędzia Joanna Hetnarowicz- Sikora.
– Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,25 mg/dm3) stanowi przestępstwo z art. 178a kodeksu karnego. Zagrożone jest ono karą pozbawienia wolności do dwóch lat, ograniczenia wolności albo grzywny. Ponadto sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na czas od roku do dziesięciu lat. Wyrok może być również podany do wiadomości publicznej. Niezależnie od kary grzywny, sąd nakłada również na sprawcę przestępstwa obowiązek uiszczenia świadczenia pieniężnego na rzecz instytucji lub organizacji społecznej, do której zadań lub statutowych celów należy świadczenie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych – tłumaczyła sędzia Joanna Hetnarowicz-Sikora.
O karach za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości, konsekwencjach, na jakie narażamy siebie i innych, nie przestrzegając zasad, mówiła sędzia Joanna Hetnarowicz-Sikora. Posłuchajcie całej rozmowy:
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące działania sądu, jego pracy, jeśli wydarzenia na sali rozpraw bywają niejasne – zapraszamy do kontaktu pod adres mailowy slupsk@radiogdansk.pl lub j.merecka@radiogdansk.pl.
Joanna Merecka-Łotysz/ap