W każdy piątek o godzinie 7:20 na antenie Studia Słupsk przybliżamy meandry prawa. Nasi goście, prawnicy, odpowiadają na pytania, dotyczące zachowania w budynku sądu, podstawowych zagadnień prawniczych czy pobytu na sali sądowej.
Gościem audycji był mecenas Bartosz Karol Rumiński, który odpowiadał na pytanie: Jaka jest różnica między zatrzymaniem a aresztowaniem?
– Różnica jest tego rodzaju, że zatrzymanie nie wymaga decyzji sądu, a tymczasowe aresztowanie decyzji sądu wymaga – mówi mecenas Bartosz Karol Rumiński.
– Zatrzymanie jest wtedy, kiedy organ prowadzący postepowanie, czyli na przykład prokurator, wydaje decyzję o zatrzymaniu danej osoby do czynności. Co to znaczy „do czynności”? Chodzi o czas 48 kolejnych godzin, kiedy prokuratura lub policja muszą zebrać materiał dowodowy w celu przedstawienia wniosku do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania – tłumaczy mecenas Bartosz Karol Rumiński.
O różnicach pomiędzy aresztowaniem a zatrzymaniem oraz o tym, na co zwrócić uwagę przy zatrzymaniu przez policję, mówi mecenas Bartosz Karol Rumiński. Posłuchaj rozmowy:
Jeśli mają państwo pytania, dotyczące działania sądu, jego pracy, jeśli wydarzenia na sali rozpraw bywają niejasne – zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym slupsk@radiogdansk.pl lub j.merecka@radiogdansk.pl.
Joanna Merecka-Łotysz/mk