Dron do zadań specjalnych to nowy zakup samorządu powiatu słupskiego. Dzięki niemu łatwiej będzie można zlokalizować nielegalne wysypiska śmieci, wykryć newralgiczne punkty pożaru, zanieczyszczenia Bałtyku czy odnaleźć zaginionych.
Matrice 300 RTK to specjalistyczny dron, wyposażony między innymi w kamerę 4K, termowizję, analizator zanieczyszczeń i podczerwień. Potrafi latać przez 55 minut, wzbić się na pięć tysięcy metrów w górę i odlecieć od operatora na odległość 15 kilometrów. Później wróci i wyląduje na autopilocie, omijając przy tym przeszkody.
DLA URZĘDNIKÓW, SŁUŻB MUNDUROWYCH I SANEPIDU
Sprzęt, który zakupił samorząd powiatu słupskiego może wiele, dlatego na jego prezentacji, która odbyła się we wtorek 15 czerwca na lotnisku Aeoroklubu w Krępie Słupskiej, obecni byli przedstawiciele różnych zawodów. Dron będzie wykorzystywany nie tylko przez urzędników, ale także przez służby mundurowe czy sanepid. Pomoże w gaszeniu pożarów, wykrywając ich najgorętsze punkty, odszuka zaginioną osobę, ułatwi określenie ruchu sinic w Bałtyku czy wskaże miejsce skażenia terenu. Wykorzystywany ma być również przez Zespół Szkół Agrotechnicznych w Słupsku, bo – jak przyznają nauczyciele – operator drona to jeden z zawodów przyszłości.
PRZY RZĄDOWYM WSPARCIU
Maszyna została zakupiony ze środków, które powiat pozyskał z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Koszt przedsięwzięcia to ponad 170 tysięcy złotych, ale tylko część tej kwoty to cena Matrice 300 RTK. Samorząd w projekcie uwzględnił również zakup potrzebnych akcesoriów, a także wyszkolenie operatorów – po jednym pracowniku z wydziałów geodezji i ochrony środowiska oraz czterech z zarządzania kryzysowego.
Kinga Siwiec/mw