W poniedziałki o godzinie 7:20 na antenie Studia Słupsk przedstawiamy sposoby na powrót do formy po chorobach i urazach. Rozkładamy na czynniki pierwsze wszelkie dolegliwości, także te, które psują nam urlop i wakacje. W audycji „Na Zdrowie” nasi goście, lekarze i fizjoterapeuci odpowiadają na pytania dotyczące najczęstszych dolegliwości. Podpowiadają też, jak wrócić do zdrowia w domowych warunkach.
Gościem dzisiejszej audycji był doktor Maciej Kaczmarzyk z Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku, który odpowiadał na pytanie: Jakich leków nadużywają ludzie i dlaczego jest to niebezpieczne dla organizmu?
– Aż jedna trzecia Polaków po 65. roku życia przyjmuje co najmniej pięć leków dziennie. Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwane polipragmazją, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. W Polsce jest to bardzo duży problem, statystyki są nieubłagane. Z roku na rok sprzedaje się coraz więcej leków dostępnych bez recepty. Tabletka stała się remedium na wszystko – mówił dr Maciej Kaczmarzyk.
Jakich leków nie wolno łączyć i jakie powikłania mogą wystąpić po ich spożyciu? Dowiemy się tego z audycji.
Posłuchaj:
W połykaniu tabletek „zamiast” jesteśmy na drugim miejscu, za Francją. Przyjmujemy ponad dwa miliardy produktów leczniczych rocznie, a 90 proc. z nich stanowią leki, które nie zostały przepisane przez specjalistę.
Joanna Merecka-Łotysz/MarWer