Cztery gabinety konsultacyjne, jeden gabinet zabiegowy, rejestracja, poczekalnia, zaplecze dla personelu i sanitariaty. We wtorek oficjalnie otwarto przychodnię przy słupskim szpitalu Wojewódzkim.
– Chodzi nam o to aby pacjent miał dobrą opiekę medyczną i łatwiejszy dostęp do specjalistów. My nie będziemy prowadzić teleporad. Stawiamy na bezpośredni kontakt z pacjentem – mówi Andrzej Sapiński, prezes Zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.
– Zależy nam na zapewnieniu kompleksowej opieki nad pacjentem w jednym miejscu, żeby nie musiał krążyć między poszczególnymi placówkami medycznymi, a nawet miastami. Aby tego uniknąć proponujemy właśnie gabinety lekarzy rodzinnych. Docelowo mają być tutaj cztery. Opieką obejmiemy przynajmniej dziesięć tysięcy osób. Zapewnimy też dostęp do szeroko pojętej diagnostyki w naszym szpitalu, a tego właśnie brakuje pacjentom. W przyszłości będzie też dostęp do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w szerokim wydaniu – dodaje.
PRZESTRZEŃ ZAGOSPODAROWANA
– Trwa modernizacja szpitali i dostosowanie do wymagań, które stawia Narodowy Fundusz Zdrowia, ale też pacjenci – powiedział Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.
– Stoimy przed obiektem, który kuł w oczy przez wiele lat. Wielokrotnie prezesa szpitala dopytywałem, co znaczą te baraki i czemu tu się nic nie dzieje. One powstawały w czasie budowy i służyły jako zaplecze dla budowniczych. Dziś możemy powiedzieć, że znalazły swoje miejsce, swoją funkcję – mówi Mieczysław Struk.
– Ja rozumiem, że w pewnym stopniu może to być taka mała rewolucja. Pacjenci bezpośrednio będą mogli trafiać z przychodni do szpitala i odwrotnie. Chodzi też o to, że przez podstawową opiekę zdrowotną chcielibyśmy odciążyć Oddział Ratunkowy. Zamierzamy skrócić ten dystans i otworzyć się na oczekiwania pacjentów. Nie jest to nowy pomysł, bo podobne działania są podejmowane na gdańskiej Zaspie oraz przy szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni – dodaje.
MIEJSCE DLA 10 TYS. PACJENTÓW
Przychodnia działa od 1 września 2021. Powstała w wyremontowanym budynku „I” położonym w kompleksie szpitalnym przy ul. Hubalczyków 1. To gwarantuje bezpieczeństwo pracy, parking w sąsiedztwie, łatwy dostęp do obiektu, a jednocześnie bliskość poradni specjalistycznych i oddziałów szpitalnych. Do środy złożono łącznie 187 deklaracji. Każdy lekarz może mieć zapisanych 2,5 tys. pacjentów.
Łączny koszt inwestycji to 2 069 387,35 zł. Udało się ją zrealizować dzięki uzyskaniu przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku pożyczki z Pomorskiego Funduszu Rozwoju.
W nowej przychodni przyjmują lekarze w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej:
lek. med. Barbara Wilkowska
lek. med. Dorota Winnicka.
W poradni pracuje pięć pielęgniarek, wśród nich dwie, na które zbierane są opcje jako pielęgniarki środowiskowe:
piel. Anetta Lizak
piel. Agnieszka Kowalczyk.
Rejestracja do poradni działa od pon. do pt. w godz. 8-18 (tel. 59 84 60 786). Lekarze przyjmują wg. harmonogramu w godz. 8-18.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku nadal zaprasza do współpracy lekarzy specjalistów w zakresie medycyny rodzinnej oraz pielęgniarki. Gwarantuje dogodną formę zatrudnienia, atrakcyjne wynagrodzenie, możliwość rozwoju poprzez udział w szkoleniach, pomoc w znalezieniu zakwaterowania, urlopy szkoleniowe, benefity pozapłacowe i pracę w dynamicznie rozwijającej się jednostce.
Joanna Merecka-Łotysz/pb