Ponad 170 operacji onkologicznych piersi przeprowadzono w tym roku w Szpitalu Wojewódzkim w Słupsku. Coraz częściej chirurdzy łączą zabieg usunięcia piersi z powodu nowotworu z jej rekonstrukcją podczas jednego zabiegu.
Doktor Daniel Maliszewski ze Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku podkreśla, że lekarze starają się wprowadzać nowe techniki zabiegowe. Taką techniką jest onkoplastyka.
– Dawniej rekonstrukcje były wykonywane na przykład pod mięsień, obecnie dzięki ściągnięciu nowoczesnych materiałów, jak osierdzie wołowe. Pacjentka szybciej się odbudowuje, szybciej wraca do społeczeństwa, więc na pewno są tak zwane wartości dodane. Oczywiście bardzo ważne jest też, że to jest jeden kompleksowy zabieg, a nie dwa rozłożone w czasie – mówi doktor Maliszewski.
KORZYSTA NIE TYLKO ZDROWIE FIZYCZNE, ALE RÓWNIEŻ PSYCHIKA
Z kolei doktor Marek Budner podkreśla, że w leczeniu pacjentek z nowotworem piersi niezwykle ważne jest minimalizowanie obciążeń wynikających nie tylko z samego zabiegu chirurgicznego, ale również ze stanu psychicznego kobiet.
– Rekonstrukcja natychmiastowa jest dużo korzystniejsza dla psychiki pacjentki i dla nas, lekarzy. Przy jednoczasowej rekonstrukcji możemy uzyskać najlepsze efekty. Jeżeli robimy operację onkoplastyczną, to pierś po zabiegu musi wyglądać tak samo, a nawet lepiej niż przed zabiegiem, takie są wytyczne chirurgii europejskiej. Pacjentki, które dowiadują się o nowotworze często się załamują, popadają w depresję, rozpadają się ich rodziny i małżeństwa. Dlatego ważna jest również praca z psychologiem. Chirurgia onkoplastyczna daje szansę na usunięcie nowotworu i rekonstrukcję piersi podczas jednego zabiegu, co skraca czas leczenia, ale też powrót do równowagi psychicznej pacjentki – wskazuje doktor Budner.
WARSZTATY ONKOLOGICZNE W SŁUPSKU
Lekarze apelują do kobiet o systematyczne samobadanie piersi i wykonywanie cyklicznych mammografii – wcześnie wykryty nowotwór daje dużo większe szanse wyleczenia.
W Szpitalu Wojewódzkim w Słupsku trwają warsztaty onkologiczne „Powikłania i dylematy w chirurgii gruczołu piersiowego”. Piętnastu lekarzy z Polski i zagranicy szkoli się i wymienia doświadczeniami podczas operacji.
Przemysław Woś/MarWer