Dwie tablice i trzy cegiełki pamięci na cześć żydowskiej społeczności Słupska trafiły w przestrzeń miasta. Tablice są w miejscach, gdzie niegdyś znajdowały się synagogi, natomiast cegiełki zostały wmurowane w chodniki przed kamienicami na ulicach Krasińskiego, Mickiewicza i Armii Krajowej.
Na budynku Teatru Lalki „Tęcza” w Słupsku zawisła tablica upamiętniająca żydowską społeczność miasta. Miejsce nie jest przypadkowe, gdyż na obecnej ulicy Waryńskiego znajdowała się niegdyś synagoga.
ZŁE SĄSIEDZTWO
– Budynek pochodził z XIX wieku i był w użyciu do 1902 roku. Został później wyburzony, ponieważ powstała nowa synagoga. Żydzi przenieśli synagogę, dlatego że w poprzedniej sąsiadowała z domem publicznym. Wiele lat starano się o nowe miejsce. W końcu w roku 1901 rozpoczęto budowę świątyni przy ulicy Niedziałkowskiego – mówi Joanna Jusianiec, prezes stowarzyszenia Kulturalny Punkt Zapalny, które zrealizowało projekt.
(fot. Radio Gdańsk/Kinga Siwiec)
NOWA SYNAGOGA
Druga tablica stanęła tuż przed wejściem do Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych. Zwrócona jest w kierunku Teatru Rondo, czyli mniej więcej tam, gdzie niegdyś znajdowała się druga synagoga.
Tablice i cegiełki pamięci wykonano w ramach projektu „Żydowski ślad w naszym mieście”, który jest współfinansowany przez Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz Miasto Słupsk.
Kinga Siwiec/puch