Systemy zwalczania dronów, coraz częściej stosowanych na współczesnym polu walki, zaprezentowano na poligonie w Ustce. To wspólne dzieło Wojskowej Akademii Technicznej i producentów – Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A. oraz Kubara Lamina S.A.
Projekty finansowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – są to dwa najnowsze systemy kinetycznego (bez użycia ładunków wybuchowych) i niekinetycznego zwalczania dronów (systemy działają w oparciu o radar). Oba mogą prowadzić ostrzał w sposób stacjonarny lub mobilny, w zależności od wersji.
Nieobrotowy radar umożliwia wykrywanie bezzałogowców (dronów) klasy nano z odległości do 3,5 km. Ogień do celu prowadzi wielolufowy karabin maszynowy kaliber 12,7 mm. Dzięki wykorzystaniu czterech wirujących luf, jego szybkostrzelność wynosi 3600 strzałów na minutę, co pozwala na osiągnięcie wysokiej gęstości ognia, umożliwiającej zwalczanie nawet dronów klasy mini i mikro.
SYSTEMY PRAWDOPODOBNIE DOSTANIE ARMIA I INNE SŁUŻBY MUNDUROWE
Według specjalistycznego portalu defence24.pl, tarnowska spółka, WAT i Kubara Lamina planują dalsze prace rozwojowe nad obydwoma systemami, które najprawdopodobniej zostaną zaoferowane zarówno polskiej armii, jak i innym służbom mundurowym – policji czy straży granicznej.
kan/MarWer