O tym dlaczego warto nosić odblaski, nie tylko w obszarze niezabudowanym i kiedy powinny znaleźć się na naszej odzieży, plecakach, wózkach czy rowerach, informowali policjanci słupskiej drogówki, którzy w ramach akcji „Świeć przykładem” rozdawali opaski przed komendą.
W czasie akcji nie zabrakło również rozmów profilaktycznych, zachęcających do korzystania z tych elementów także na terenie miasta. Mundurowi mają nadzieję, że nie schowane odblaski do szuflad przyczynią się do zmniejszenia zdarzeń drogowych.
– Wielu z nas, każdego dnia przemierza ulice, ścieżki rowerowe oraz chodniki naszych miast. Doskonale wiemy, że jesienią często zmieniają się warunki atmosferyczne, a dzień staje się coraz krótszy. Dlatego, by zadbać o swoje bezpieczeństwo, należy pamiętać o korzystaniu z elementów odblaskowych, które zdecydowanie poprawiają naszą widoczność na drodze. Warto nosić odblaski niezależnie od tego, gdzie się poruszamy i o jakiej porze, bo dzięki temu wspólnie możemy zapobiec niejednej tragedii.
W TROSCE O ŻYCIE
– W trosce o wspólne bezpieczeństwo apelujemy o noszenie elementów odblaskowych. Obowiązkowe używanie odblasków dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. Odblaski znacząco poprawiają widoczność pieszego i mogą uratować mu życie. Kierowca o wiele wcześniej zauważy pieszego wyposażonego w kamizelkę lub opaskę odblaskową – – mówi mł. asp. Monika Sadurska rzecznik słupskiej policji.
Tego typu akcje w sezonie jesienno-zimowym będą organizowane cyklicznie. W najbliższych dniach tego typu działania podjęte zostaną również na terenie całego powiatu słupskiego.
Do noszenia odblasków namawiali także policjanci z Lęborka. – W okresie jesienno – zimowym, gdy pogarsza się przejrzystość powietrza i szybko zapada zmrok, piesi i rowerzyści są szczególnie narażeni na przykre następstwa zdarzeń drogowych – mówi asp. Marta Szałkowska Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Lęborku. – Gdy pieszy ubrany jest w ciemną odzież i nie ma na sobie elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Wtedy może być już za późno.
ODBLASKI WIDAĆ ZE 150 METRÓW
Po ciemku, bez elementów odblaskowych, niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są widoczni dla poruszających się pojazdami z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Natomiast już jeden element odblaskowy, odbijający światła samochodu, może spowodować, że kierowca spostrzeże pieszego z odległości około 150 metrów. Dzięki temu ma możliwość odpowiednio szybkiej reakcji.
– W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego lęborscy policjanci prowadzą cyklicznie zarówno w szkołach jak i na drodze działania profilaktyczne, podczas których rozdają elementy odblaskowe i przypominają o obowiązku korzystania z nich w sposób widoczny dla kierujących pojazdami – dodaje.
Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach, w których wcześnie zapada zmrok. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Joanna Merecka – Łotysz