Gmina Główczyce aż roi się od pradziejowych zabytków. Jedne są powszechne, inne to prawdziwe perełki na skalę całego kraju. O potencjale archeologicznym samorządu na antenie Studia Słupsk opowiadał Tomasz Wiktorzak.
Tydzień temu w Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach odbyło się spotkanie dla mieszkańców z archeologiem Tomaszem Wiktorzakiem, który opowiadał o zabytkach leżących na terenie samorządu. Podczas spotkania obecni byli mieszkańcy gminy, ale także przedstawiciele urzędu. Wspólnie dyskutowano o tym, jak wykorzystać potencjał archeologiczny. Bo ten, jest naprawdę duży.
– Mało kto o tym wie, nasz region jest trochę zapomniany jeśli chodzi o naukę tego typu. Oczywiście były jakieś badania przed wojną, jednak w czasach dzisiejszych jest to słabo rozpoznany rejon – mówił na naszej antenie Tomasz Wiktorzak.
Archeolog przywoływał odkrycia nowe, ale też te starsze, o których wzmianki można było znaleźć ponad sto lat temu. Najstarsze zabytki mają około 5,5 tysiąca lat, a więc są starsze niż piramidy w Egipcie. Na terenie gminy znajdują się stanowiska kurhanowe, megalityczne, groby płaskie czy pozostałości grodów. Niektóre zabytki to perełki na skalę całego kraju.
– Mamy bardzo ciekawe cmentarzysko megalityczne w rejonie Doliny Łupawy – mówi archeolog. – Znajdują się tu najprawdopodobniej grobowce komorowe typu dolmen. Są to bardzo rzadkie obiekty w naszym kraju, praktycznie mamy odkryty tylko jeden koło Borkowa pod Koszalinem. Ten w gminie Główczyce może mógłby być drugim.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Tomaszem Wiktorzakiem.