Są takie zwierzęta, które Internet pokochał szczególnie. Do takich gatunków zdecydowanie należą koty, sowy i… foki. O tych ostatnich w dzisiejszym „Echo niesie radio w lesie”.
W każdą środę o godzinie 7:20 oraz o godzinie 14:10 na antenie Studia Słupsk rozmawiamy o naturze i sprawach z nią związanych. W audycji „Echo niesie radio w lesie” zabieramy Państwa do lasu, na skraj polany, na wydmy i nad morze. Przybliżamy sekrety zwierząt, roślin i ludzi, dla których przyroda to pasja.
Gościem dzisiejszej audycji był Paweł Żmuda, na co dzień dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach, a po godzinach wolontariusz WWF. Opowiada fokach.
– Foki wydają się być nieporadne i faktycznie na lądzie sprawiają takie wrażenie, w wodzie radzą sobie dużo lepiej – mówił na naszej antenie Paweł Żmuda. – Foki na ląd wychodzą, żeby odpocząć, żeby zregenerować się i – tak jak ludzie – wygrzać się w słońcu. Mimo tego, że wyglądają nieporadnie, są to dzikie zwierzęta, które potrafią być niebezpieczne.
Co zrobić kiedy zobaczymy fokę? Pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich płoszyć. Możemy ją obserwować z daleka. Dobrze, jeśli o naszym spotkaniu poinformujemy odpowiednie służby – Stację Morską UG w Helu lub Błękitny Patrol WWF. Specjaliści podpowiedzą, co zrobić oraz zbiorą cenne dane na temat zwierzęcia. Pamiętajmy, że zgłaszamy zarówno foki zdrowe, chore, ale także napotkane martwe ciała.
Stacja – 601-88-99-40 lub 58 / 675-08-36
Błękitny Patrol WWF -795 536 009
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji
Kinga Siwiec/kan