Wojewoda pomorski przedłużył do końca lutego rozporządzenie z kwietnia ubiegłego roku w sprawie sanitarnego odstrzału dzików w związku z afrykańskim pomorem świń. Myśliwi oddelegowani do tych polowań muszą obowiązkowo korzystać z aplikacji rejestrującej odstrzał.
Decyzja o przedłużeniu odstrzału wynika z niewystarczającego tempa polowań sanitarnych i utrzymującego się stanu zagrożenie chorobą ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń. Choroba ta jest zagrożeniem dla zwierząt hodowlanych.
DZIKÓW CORAZ WIĘCEJ
Tymczasem populacja dzików wrasta gwałtownie. Tylko w tym roku przybędzie ich trzy miliony w całym kraju. Stąd państwo nakłada na koła łowieckie obowiązek dokonywania odstrzałów mających na celu depopulację tych zwierząt. Jednocześnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nałożyło na myśliwych obowiązek korzystania z aplikacji telefonicznej ZIPOD. Jest to obowiązek zgłaszania każdego przypadku odstrzelenie dzika lub znalezienia sztuki padłej za pośrednictwem dedykowanego systemu informatycznego pod rygorem pomniejszenia kwoty należnej z tytułu odstrzału o 20 proc.
DZIKI CORAZ ŚMIELSZE
– Myśliwi z pokorą przyjmują ten obowiązek – mówi Michał Pobiedziński przewodniczący zarządu okręgu łowieckiego w Słupsku. – Tyle, że użycie aplikacji nie zwalnia nas ze szczegółowego raportowania każdego dzika do inspektora sanitarnego. Pozostaje mieć nadzieję, że aplikacja ZIPOD zastąpi w końcu obszerną procedurę rejestracyjną na papierze.
Decyzja o odstrzale obejmuje większość powiatów pomorskich, w tym gminy miejskie. Dziki w poszukiwaniu pożywienia coraz częściej wkraczają bowiem do miast. – I nieświadomie, i czasami świadomie ludzie dokarmiają te zwierzęta. Dodatkowo przez brak zabezpieczeń śmietników i kompostowników skłaniają dziki, stworzenia bardzo inteligentne, do poszukiwania łatwego pożywienia – dodaje Pobiedziński.
Krzysztof Nałęcz
{jb_bluebox}Rozporządzenie wojewody w sprawie określenia obszaru, na którym występuje zagrożenie wystąpienia choroby zakaźnej i nakazania odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń obowiązuje na terenie powiatów: bytowskiego, chojnickiego, człuchowskiego, gdańskiego, kartuskiego, kościerskiego, lęborskiego, malborskiego, sztumskiego, nowodworskiego, kwidzyńskiego, puckiego, słupskiego, starogardzkiego, tczewskiego, wejherowskiego oraz w miastach na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Sopot i Słupsk{/jb_bluebox}