Zmarły przed dwoma laty słupski pięściarz Jan Dydak został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju sportu.
W piątek w Słupsku order przekazał wdowie Teresie Dydak sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Piotr . To właśnie poseł ziemi słupskiej w kwietniu 2019, niedługo po śmierci sportowca, wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy o odznaczenie Jana Dydaka. W piątkowej uroczystości uczestniczyła też trójka dzieci sportowca (dwie córki i syn).
Tego samego dnia odbyła się w słupskiej hali Gryfia Gala Suzuki Boxing Night, w ramach której odbył się mecz reprezentacji Polski i Armenii. Impreza poświęcona była pamięci wybitnego polskiego sportowca, który przedwcześnie zmarł z powodu choroby nowotworowej.
Jan Dydak pochodził ze Śląska. Urodzony w Czeladzi był pięściarzem GKS Jastrzębi, skąd w 1986 roku trafił do Czarnych Słupsk i tu osiedlił się na stałe. Na igrzyskach olimpijskich w Seulu (1988) zdobył brązowy medal w wadze półśredniej. Był także brązowym medalistą mistrzostwach Europy w Göteborgu w 1991.
Startując w mistrzostwach Polski, trzy razy sięgał po tytuł mistrza Polski w 1987, 1990, 1991, raz był wicemistrzem kraju 1988 roku, walcząc w wagach półśredniej i lekkośredniej. Dwukrotnie zwyciężał w Turnieju im. Feliksa Stamma w 1989 i 1990. Na przełomie lat 80. i 90. największy, obok Andrzeja Gołoty i Dariusza Michalczewskiego, talent polskiego boksu. Czterokrotny zwycięzca klasyfikacji „Boksu” na najlepszego polskiego zawodnika. W barwach Czarnych Słupsk złoty medalista drużynowych mistrzostw Polski w 1990 oraz 8-krotny reprezentant kraju w meczach międzypaństwowych odnosząc (5 zwycięstw, 3 porażki). Według oficjalnych statystyk stoczył 171 walk, 159 wygrał, 2 zremisował i 10 przegrał.
Karierę zakończył w roku 1991, z powodu poważnej kontuzji dłoni. W 2005 został trenerem sekcji bokserskiej Czarnych.
kan