Słupsk zerwał współpracę z Grodnem na Białorusi oraz Archangielskiem w Rosji. Na nadzwyczajnej sesji uchwały w tej sprawie podjęła rada miasta. Decyzja była jednogłośna.
Wnioski w tej sprawie złożyli radni z klubów Prawo i Sprawiedliwość oraz Platformy Obywatelskiej. Do rady miejskiej z podobną inicjatywą wystąpili też działacze Ruchu Narodowego oraz Partia Zieloni.
DZIAŁANIA MILITARNE STANOWIĄ POWAŻNE ZAGROŻENIE
– Działania militarne prowadzone przez Federację Rosyjską przeciwko Ukrainie stanowią poważne zagrożenie dla życia milionów ludzi oraz stabilności i pokoju w Europie. Podkreślamy, iż rosyjska agresja stanowi rażące naruszenie prawa międzynarodowego, na które nie ma i nie może być przyzwolenia społeczności międzynarodowej -napisano w uzasadnieniu uchwał w tej sprawie.
– W tej sytuacji uczciwość, prawość, a przede wszystkim poszanowanie losów narodu ukraińskiego jest nam bardzo bliska. I nawet jeżeli to ma wymiar symboliczny to te wnioski są szalenie ważne i dlatego cieszę się, że podejmujemy te uchwały. W odniesieniu do Archangielska, pamiętając, że polscy zesłańcy tam przebywali, a w odniesieniu do Grodna, pamiętając o Polakach, którzy po Drugiej Wojnie Światowej stamtąd przybyli. Obecna sytuacja jest jednak bez precedensu – podkreślała prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka.
PIOTR TIELEPNIEW POZBAWIONY TYTUŁU HONOROWEGO MIESZKAŃCA
Radni pozbawili również tytułu honorowego mieszkańca Słupska radzieckiego działacza partyjnego z Archangielska Piotra Tielepniewa.
… – Powyższy wniosek jest wyrazem stanowczego protestu i potępienia wszelkich działań Federacji Rosyjskiej wymierzonych w niezależność i suwerenność Ukrainy, a także solidarności z obywatelkami i obywatelami Ukrainy. Uwzględnia też wcześniej złożone wnioski Radnych Rady Miejskiej w Słupsku Klubu Platformy Obywatelskiej i Klubu Prawa i Sprawiedliwości wskazujących, iż Piotr Maksymowicz Tielepniew nie jest osobą posiadającą szczególny prestiż, autorytet i uznanie wśród lokalnej społeczności wynikający z efektów osiąganych w pracy na rzecz Miasta – napisano w uzasadnieniu projektu uchwały w tej sprawie.
Słupsk współpracował z Archangielskiem od roku 1988, a z Grodnem od roku 2010.
Przemysław Woś/aKa