O tych drapieżnych ptakach już mówiliśmy na naszej antenie. Wtedy też padła obietnica, że w marcu, kiedy są najbardziej aktywne, wrócimy do opowieści o nich. Bohaterami dzisiejszej audycji „Echo niesie radio w lesie” są sowy.
W każdą środę o godzinie 7:20 oraz o godzinie 14:10 na antenie Studia Słupsk rozmawiamy o naturze i sprawach z nią związanych. W audycji „Echo niesie radio w lesie” zabierzemy Państwa do lasu, na skraj polany, na wydmy i nad morze. Przybliżymy sekrety zwierząt, roślin i ludzi, dla których przyroda to pasja.
Gościem dzisiejszej audycji była Maria Machura ze Słowińskiego Parku Narodowego. Z okazji organizowanej przez park Nocy Sów opowiedziała nam o tych drapieżnych ptakach – nie tylko o ich anatomii, ale także o wierzeniach i przesądach z nimi związanych.
– Sowy są bardzo skrytymi zwierzętami, głównie przez to, że są aktywne w nocy. Trudno je wypatrzeć i usłyszeć. To powoduje, że wokół nich narosło bardzo dużo mitów i przesądów – mówi Maria Machura. – Jeden z nich jest związany z sową pójdźką, której głos niektórym kojarzył się z zawołaniem „pójdź, pójdź w dołek pod kościołek” – czyli życzeniem śmierci. Ludowy przesąd głosił, że jeśli ktoś w nocy usłyszy taką sowę, to niechybnie umrze. Inny ciekawy mit jest związany z płomykówką. Tu nawet nazwa wskazuje, że ta sowa była kojarzona z ogniem. Ludzie wierzyli, że płomykówki na swoich skrzydłach roznoszą iskry, które powodują pożary na wsiach.
Więcej na temat wierzeń związanych z sowami, ale także trochę o ich cechach biologicznych i przystosowaniu do nocnych polowań w audycji „Echo niesie radio w lesie”, w której relacjonujemy Noc Sów zorganizowaną w ostatni weekend w Słowińskim Parku Narodowym.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Jeśli nurtują Państwa jakieś sprawy przyrodnicze zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym: slupsk@radiogdansk.pl lub k.siwiec@radiogdansk.pl.
Kinga Siwiec/kan