„Pan Tadeusz”, „Noce i dnie” oraz wiersz Józefa Barana pod tytułem „Najkrótsza definicja człowieka”. Takie utwory do interpretacji znalazły się na środowym egzaminie z języka polskiego.
Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym już za tegorocznymi maturzystami. Jak zwykle matura z tego przedmiotu składała się z dwóch części – tej testowej oraz z otwartej, gdzie zdający musieli napisać wypracowanie. W tym roku do wyboru były trzy tematy.
Pierwszy, tak jak przewidywało wielu uczniów i nauczycieli, dotyczył utworu Adama Mickiewicza. Brzmiał następująco: „Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury”.
Drugi temat nawiązywał do „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej i brzmiał „Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Nocy i dni Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury”.
Ostatni temat, jaki mogli wybrać maturzyści, odnosił się nie do prozy, ale do poezji. Do zinterpretowania był wiersz Józefa Barana pod tytułem „Najkrótsza definicja człowieka”.
Ze słupskimi maturzystami rozmawiał Wojtek Nowak:
Wojtek Nowak/aKa