Ustka po raz 12 z Błękitną Flagą. Certyfikat przyznawany jest za zapewnienie bezpieczeństwa plażowiczom, ale także czystość nabrzeża i wody. W Polsce odznaczeniem pochwalić może się ponad 30 kąpielisk i 10 marin.
Dwunasty rok z rzędu Ustka otrzymała certyfikat Błękitnej Flagi. Przyznawany jest on kąpieliskom i marinom, które spełniają międzynarodowe standardy jakości – czystości wody, ekologii, infrastruktury i bezpieczeństwa. Ostatnie kryterium jest brane pod uwagę bardzo poważnie. Ratownicy muszą być na plaży nie tylko obecni, ale rozstawieni w odpowiedniej odległości i wyposażeni we właściwy sprzęt. Od 1 lipca w Ustce nad bezpieczeństwem turystów czuwa 25 ratowników ze słupskiego WOPR na 600 metrach strzeżonej plaży.
– To jest 400 metrów po stronie wschodniej i 200 metrów po stronie zachodniej – Piotr Wasilewski, kierownik usteckich ratowników. – Pracujemy w pełnym składzie, jaki jest przewidziany na taki metraż. Mamy też sprzęt motorowodny. Jak co roku staramy się zapewnić bezpieczeństwo plażowiczom.
A niebezpiecznych sytuacji nie brakuje. W miniony weekend ratownicy musieli wyciągać z wody 50-latka, który płynąć opadł z sił i nie był w stanie wrócić na brzeg. Pomoc przyszła w ostatniej chwili, kiedy mężczyzna szedł już na dno. Jak to często bywa, do zdarzenia doszło na niestrzeżonym odcinku plaży.
Więcej na temat bezpieczeństwa nad wodą oraz przyznanego certyfikatu Błękitnej Flagi w materiale audio:
Kinga Siwiec/kan