Dziś obchodzimy najstarsze święto maryjne. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, w kulturze ludowej zwane świętem Matki Boskiej Zielnej, znane jest już od V wieku. Do Swołowa w gminie Słupsk przyjechało wielu turystów na imprezę „Zielna, zielna…” organizowaną przez Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.
Dziś w całej Polsce obchodzono święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które w kulturze ludowej nazywane jest świętem Matki Boskiej Zielnej. Z tej okazji w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie w gminie Słupsk odbył się festyn „Zielna, zielna…”, który połączył tradycje religijne i folklorystyczne. 15 sierpnia obchodzimy najstarsze święto maryjne.
– Dla nas, duchaczek, jest to szczególne święto, bo właśnie tego dnia składamy śluby – przypomina siostra Gwidona ze zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego. – Dla osób, które żyją w rodzinie, rocznica ślubu to dzień wyjątkowy, tak jest i w naszym przypadku. Przez ręce Matki Bożej oddajemy się Jezusowi.
W Swołowie nie zabrakło atrakcji wywodzących się z folkloru – na przykład nauki zaplatania wianków. Podczas zabawy można było także wziąć udział w warsztatach zielarskich, przyjrzeć się pod mikroskopem strukturom roślin, wysłuchać proekologicznych prelekcji. Na terenie muzeum czynny był także jarmark ziół, kwiatów, warzyw, owoców i przetworów, a także kiermasz rękodzieła.
Święto Matki Boskiej Zielnej obchodzone jest od V wieku. Tego dnia rolnicy święcą zbiory, dziękują za udane żniwa i proszą o pomyślność na przyszły rok.
Kinga Siwiec/kan