Prawdziwie muzealne skarby odkryto po otwarciu w środę kapsuły czasu w kościele pw. św. Jacka w Słupsku. W środku metalowej tuby umieszczonej w iglicy kościoła, znaleziono dokumenty z 1777 roku, monety, gazety oraz rocznik statystyczny Słupska z 1897 roku.
Krystyna Mazurkiewicz-Palacz, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Słupsku, podkreśla, że to niezwykle cenne znalezisko. – Są to przede wszystkim gazety z końca XIX wieku, monety, w tym miedziane w specjalnych zawiniątkach z papieru z dedykacjami i opisami darczyńców – mówi. – Na podstawie tego, co znaleźliśmy, podejrzewamy, że ta kapsuła czasu została złożona z dwóch. Pierwsza pochodzi z 1777 roku, z czasów pożaru kościoła i – jak się okazuje – ta część kapsuły ocalała. Przy okazji odbudowy wieży kościoła w latach 1895-1897 dołożono część materiałów, w tym swego rodzaju rocznik statystyczny miasta Słupska, monety, gazety i jakieś druki, których na razie nie udało nam się dokładnie sprawdzić – dodaje.
– Ucieszyłem się, że to jest tuba z roku 1897, bo tak zakładałem, badając historię tego kościoła – cieszy się Janusz Dudziński, były prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Organów Kościoła św. Jacka. – 1777 rok to rozbiórka wieży po pożarze i późniejsza odbudowa. To duża satysfakcja, że potwierdziły się te informacje, które gromadziłem przez lata. Ta odbudowana wieża przetrwała do naszych czasów, a po drodze była II wojna światowa – dodaje.
Kapsuła umieszczona w iglicy kościoła została otwarta w związku z remontem dachu świątyni, który w lipcu ucierpiał w wyniku nawałnicy, która przeszła przez Słupsk. Zniszczenia spowodowane ostatnią wichurą udało się częściowo naprawić. – Dach mamy naprawiony, jeszcze została iglica – poinformował ksiądz Józef Domińczak, proboszcz kościoła św. Jacka. – Myślę, że umieścimy w niej nową kapsułę czasu. Co stanie się z tymi rzeczami, które dziś znaleźliśmy, trudno teraz powiedzieć. Na razie muszą je zbadać specjaliści – przyznał.
W 1477 roku kościół św. Jacka ucierpiał podczas dużego pożaru Słupska, a w 1525 roku podczas rozruchów związanych z reformacją ponownie został poważnie uszkodzony. Od początku był świątynią związaną z dominikanami oraz Zamkiem Książąt Pomorskich i Księstwem Słupskim. Pierwsze wzmianki o lokalizacji kościoła pojawiają się w latach 1276-1278.
Posłuchaj materiału z otwarcia kapsuły czasu:
Przemysław Woś / kan